V Česku se objevila nakažlivější mutace delty. Podle neurologa si lidé mohou proti covid-19 vybudovat odolnost

 Koronavirus 
16. listopadu 2021 07:31 / Naďa Stehlíková
  58
📷
1 fotografie v galerii
Do Česka dorazila zákeřnější nová mutace delty Depositphotos
České laboratoře odhalily už tři případy nové subvarianty delta koronaviru, označované jako AY 4.2. Jde o mutaci, na kterou se v současné době zaměřuje i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle známého australského neurologa existují kromě očkování i další způsoby, jak mohou lidé posílit svou odolnost vůči nemoci covid-19.

V Evropě se začíná objevovat nová subvarianta viru SARS-CoV-2, která se podle dostupných výsledků studií snadněji přenáší mezi lidmi. Protilátky na ni ale podle všeho fungují stejně jako na ostatní varianty delta. Její chování nyní ostře sleduje i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. V Česku laboratoře zatím objevily tři pozitivní případy.

"Výskyt mírně narůstá v evropských zemích, například ve Velké Británii," upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Tato subvarianta covidu-19 podle ní může být odolnější, pokud by s sebou nesla navíc i mutaci E484K. Metodický pokyn Národní referenční laboratoře SZÚ na situaci reaguje a doporučuje sledovat výskyt E484K při testech metodou diskriminační PCR. Tato kombinace se ale zatím v sekvenovaných pozitivních vzorcích v ČR neobjevila," dodala Macková.

"České laboratoře v rámci mutace delta celogenomově sekvenovali celkem 7176 vzorků a v žádném z nich dosud nenašly subvariantu E484K," potvrzuje také vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

Od 2. do 12. listopadu má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici data z 56 047 provedených testů diskriminační PCR z celkem 80 laboratoří. Na variantu delta a její subvarianty připadá přibližně 98 % pozitivních případů.

Očkování zůstává jedinou spolehlivou metodou, jak se před smrtelným respiračním onemocněním chránit. Podle australského neurologa a ředitele Victoria's Mind Body Brain Performance Paula Taylora však existují i další způsoby, jak si vybudovat proti nemoci covid-19 odolnost. Prozradil, jak posílit svůj imunitní systém zevnitř.

Výsledky výzkumu Americké diabetické asociace ukazují, že neuvěřitelných 40 procent všech úmrtí na covid v USA tvoří pacienti s cukrovkou. Podle této organizace každý desátý z těch, kteří jsou s tímto virem hospitalizováni, zemře do jednoho týdne, což z cukrovky činí jeden z nejrizikovějších stavů. Proto je podle Taylora zásadní optimalizovat hladinu cukru v krvi, a to úpravou jídelníčku. Jako první by podle něj měly z našich stolů zmizet sladké pochoutky, chléb, těstoviny, rýže, pizza a snídaňové cereálie, které lze nahradit čerstvým ovocem a zeleninou, ořechy nebo semínky.

Dalším účinným nástrojem regulace organismu, zejména imunitního a centrálního nervového systému, je podle Taylora pohyb. „Fyzická aktivita zapíná antioxidační a protizánětlivé informace, má rozsáhlé pozitivní účinky v celém těle a mozku a pomáhá řídit hladinu glukózy v krvi,“ vysvětlil Daily Mail Australia. Jednou z nejlepších ochranných látek proti viru je dle Taylora také sluneční svit a zdravá dávka vitaminu D. A lidé by neměli podcenit ani zdravý spánkový režim. To znamená vypnout mobily a další elektronická zařízení alespoň 30 minut před spánkem a omezit v odpoledních hodinách příjem kofeinu i alkoholu.

Zdroj: tn.nova.cz, CNN Prima News, Maily Dail Australia.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Dům a zahrada

Vyrobte si doma vlastní vonný vosk. Vůně pomeranče, hřebíčku či skořice vykouzlí tu pravou sváteční...

Zavřít reklamu