Kampaň Zakroužkuj ženu vyšla. Budou tvořit čtvtinu sněmovny

 Zprávy 
10. října 2021 08:30 / Marie Popelková
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Do politiky míří více žen Zakroužkuj ženu
Česká republika bude mít mezi poslanci slušné zastoupení žen. Budou tvořit asi čtvrtinu nové Poslanecké sněmovny, což je nejvíce od voleb v roce 1992. Kampaň občanské iniciativy Zakroužkuj ženu tak přinesla své ovoce.

Občanská iniciativa Zakroužkuj ženu je přesvědčena, že větší podíl žen ve sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech. Svou kamppaň sdružení postavilo mimo jiné na tom, že z výzkumů vyplývá, že zástupci různých pohlaví častěji vynikají v jiných, obvykle protichůdných oblastech – je tedy zjevné, že národ nejvíc vytěží ze smíšených týmů. Ve světě je většinou zastoupení žen v politice podstatně vyšší  než u nás. Zda je ovšem větší zastoupení něžného pohlaví v politice trend, ukáže podle sociologů až čas.

Iniciativa Zakroužkuj ženu je z výsledku ráda, míří ale ještě výš. „V Poslanecké sněmovně by mělo být aspoň třicet procent žen. Když je v nějaké skupině minimálně třetina lidí, kteří byli dřív menšinou, tak se v té skupině začíná měnit prostředí. A také to motivuje další lidi, aby byli aktivní, projevovali se a snažili se tam dostat,“ vysvětlila Nejedlová s tím, že by v ideálním případě v dolní komoře byla žen polovina.

„Slibujeme si od toho, že pak v parlamentu nebude chybět ženská perspektiva, třeba zkušenost, kterou ženy mají s péčí o děti nebo třeba o starší rodiče. Chceme také, aby se ženy dostávaly do běžného rozhodování. Teď jsou obvykle v sociálních výborech, očekává se od nich expertiza na základě životních zkušeností. Byli bychom ale rádi, kdyby ženy běžně rozhodovaly i třeba o bezpečnosti,“ dodala Nejedlová.

Zdroj: Zakroužkuj ženu, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princ Harry a Meghan se chystají na Vánoce do Anglie za královnou. Její zdravotní stav je předmětem...

Styl

Esenciální oleje proti stárnutí pleti, které je vhodné s přibývajícím věkem používat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu