Špinavá politika rozdělila slavné herecké bratry na dlouhá léta. Jeden skončil v emigraci, druhý v buňce KSČ.

Herec a politik Martin Štěpánek
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zprávy 
17. prosince 2016 03:00 / Česká televize
  0   0
Nechutné politické hrátky let minulých si rodina Martina a Petra Štěpánkových užila opravdu mírou vrchovatou a politický režim oba bratry rozdělil na dlouhou dobu.
Nejnovější

Žebříček nejlepších zemí k životu na světě. Jak se umístila Česká republika?

Nejstarší syn herecké legendy Zdeňka Štěpánka, Martin, byl velkým kritikem totalitního režimu a kvůli politickým tlakům musel odejít jak z Národního divadla, tak později i z Činoherního klubu. Jeho ženu, taktéž herečku, Jaroslavu Tvrzníkovou čekal ve Zlaté kapličce rovněž vyhazov. Manželé se rozhodli svoji situace vyřešit radikálně.

Oželeli rozjetou hereckou kariéru v nejistých politických poměrech a vydali se vstříc nejistotě ve svobodné zemi. Emigrovali do Vídně. V Rakousku působil Štěpánek v divadle Theater der Komödianten a po přesunu do Německa i v mnichovském Theater ensemble V.M.. Nejvíce se ale herec angažoval politicky, a to právě v Mnichově v redakci rádia Svobodná Evropa. Zpět do vlasti se vrátil roku 1994 a krátce také působil ve vládě Mirka Topolánka jako ministr kultury. V podvečer 16. září 2010 se těžce nemocný Martin Štěpánek ve svém vinohradském bytě v Praze zastřelil.

Zatímco Martin žil ve vynucené emigraci, mladší bratr Petr s režimem alespoň navenek "kamarádil". Vstoupil do KSČ a dokonce vedl její základní organizaci v Národním divadle. Dalším plánovaným krokem režimních představitelů bylo získání Petra Štěpánka do řad estébáků. Z toho se ale herci podařilo vykroutit, neboť se ukázal jako zpravodajsky nevyužitelný typ. Z archivu StB vyplývá, že sice byl se svým bratrem v kontaktu, ale na veřejnosti se od jeho politické činnosti ve Svobodné Evropě distancoval. Před režimem se snažil kličkovat, a jak záznamy StB ukazují, o rodině svého bratra odmítal cokoliv prozradit. Sám herec o této životní etapě odmítá hovořit.

📷
4
fotografie
slj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Nejrychlejší last minute diety, které opravdu fungují

Dům a zahrada

Jak využít maliny, borůvky nebo rybíz? Udělejte si kompot, džem nebo šťávu

1. Selena Gomez odnesla čistku na Twitteru nejvíc ze všech celebrit

2. Poznáte školačku? Hvězda Primy slaví jubileum

3. Bára Mottlová je na Sardinii s přítelem, jehož identitu pořád tají

4. Tahle misska bude pracovat pro Pradu a Gucci

5. Kim Kardashian vydělala přes 100 miliónů za 5 minut