Experti v zimě očekávají hned dvojitou pandemii. Následkem bude pravděpodobně nebezpečná kombinace

 Koronavirus 
14. října 2021 06:52 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
S největší pravděpodobností nás čeká náročná zima Pixabay
Letošní zima bude z pandemického hlediska nejspíš opět náročná. Podle expertů můžeme totiž očekávat hned dvojitou pandemii, až se k té koronavirové přidá rovněž ta chřipková.

A vědci z University of Pittsburgh už mají jasno, protože zpracovali poměrně přesné modely. A ty  naznačují, že loňská zkrácená chřipková sezona by mohla v té nadcházející vést k nárůstu případů chřipky. 

Anticovidová opatření vedla ke snížení výskytu chřipy

V důsledku četných opatření zavedených v roce 2020 k omezení přenosu covid-19, a to včetně omezení cestování, nošení roušek, sociálního distancování, zavírání škol a dalších strategií, se chřipka a další infekční choroby během poslední sezony prakticky nevyskytovala.

Imunita vůči chřipce zahrnuje mnoho faktorů. Chřipka je způsobena několika kmeny viru RNA, které každý rok mutují různou rychlostí, a to způsobem, který není nepodobný mutacím, které se vyskytují ve viru SARS-CoV-2, tedy viru, který způsobuje covid-19. Úroveň stávající imunity člověka vůči chřipce v běžné situaci závisí na několika proměnných. Zahrnují například to, jak podobný je současný kmen tomu, kterému bylo dítě nebo dospělý poprvé vystaveno, zda jsou cirkulující kmeny podobné dřívějším kmenům a jak nedávné tyto chřipkové infekce byly, pokud k nim došlo.

A samozřejmě vliv mají také lidské interakce, jako jsou shromažďování dětí ve třídách nebo lidé v hromadné dopravě, a také používání ochranných opatření, jako je nošení roušky. To vše ovlivňuje přenos viru mezi lidmi. Kvůli očkování existují také proměnné. Populační imunita vůči očkování závisí na podílu lidí, kteří v dané sezóně dostanou vakcínu proti chřipce, a na tom, jak účinná nebo dobře sladěná je tato vakcína proti cirkulujícím kmenům chřipky.

Proč je tedy dvojí pandemie v zimě prakticky jistá

Vzhledem k omezenému šíření chřipky v obecné populaci v loňském roce výzkum naznačuje, že v této sezoně může přijít velká epidemie chřipky. Ve spojení se stávající hrozbou vysoce infekční delta varianty koronaviru by to mohlo mít za následek nebezpečnou kombinaci.

Bohužel neexistují žádné historické příklady situace, kdy probíhají dvě epidemie souběžně.  Výsledkem je, že tradiční epidemiologické a statistické metody nejsou příliš vhodné pro projekci toho, co se může v nadcházející zimní sezoně stát. Modely, které obsahují mechanismy šíření viru, jsou proto lepší predikcí. A ty napovídají, že v této sezoně může přijít velký nárůst případů chřipky. Pro USA dokonce platí, že by se počty hospitalizací související s chřipkou mohly zvýšit až o stovky tisíc.

Výzkum také zdůraznil, že tentokrát mohou být zvláště ohroženy malé děti, protože mají nižší expozici předchozím obdobím chřipky, a proto si dosud nevytvořily širokou imunitu ve srovnání s dospělými. Kromě zátěže dětí je dětská chřipka důležitým hybatelem chřipky u starších osob, protože ji děti přenášejí na rodiče a prarodiče. A to je v kombinaci s novou koronavirovou vlnou, která nyní postihuje především ty neočkované, opravdu nebezpečná kombinace. Dále čtěte: Jak moc jsou lidé radioaktivní? Vědci znají šokující odpověď.

Zdroj: The Conversation.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Móda letošních sjezdovek je překvapivě pestrá. Od bílé klasiky až po retro z osmdesátek

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu