Náklady na protiteroristická opatření v Česku raketově stoupají

 Zprávy 
27. května 2017 09:10 / Marie Popelková
  66   11
V souvislosti s terorismem musejí čeští policisté více hlídat bezpečí lidí. Za dva roky se náklady na protiteroristická opatření více než zdesetinásobily. Policie ČR
Zatímco v roce 2015 činily náklady na protiteroristická opatření v Česku něco přes sedm milionů, o rok později se už suma vyhoupla na více než desetinásobek! Informovalo o tom policejní prezidium s tím, že Ministerstvo vnitra navíc tyto výdaje rozhodně neplánuje omezit.
Nejnovější

TV Barrandov porušila zákon, tvrdí vysílací rada

Informaci o nákladech na protiteroristická opatření přinesl zpravodajský server Českého rozhlasu. Prezidium navíc upozornilo, že nejde jen o tyto peníze - další i statisícové náklady mají totiž na bedrech také města.

Protiteroristická opatření začala policie přijímat v roce 2015 po sérii útoků v Paříži. V ulicích se začaly ve větší míře objevovat policisté - se samopaly a automatickými puškami hlídali ulice, letiště, nádraží, náměstí či nákupní centra. Tato opatření policii stála 7 224 248 korun. I s dalšími náklady, například na pohonné hmoty či cestovní náklady, se částka vyšplhala na 7 314 469 korun.

O rok později už ale byla situace radikálně jiná. Ve světě se událo více teroristických útoků, na které musela česká vláda reagovat, a náklady na protiteroristická opatření začala dostávat jiný rozměr. V ulicích se kromě policistů objevovali už i vojáci, v rámci ochrany tzv. měkkých cílů byla zřízena informační linka Policie ČR a speciální skupina Podpora, která má za úkol vyhodnocovat a koordinovat postupy Policie ČR v této oblasti. A to se projeilo i na penězích - přesčasy a pohotovosti stály policii 74 777 685 korun a ostatní běžné náklady 2 718 391. Celkem tedy 77 496 076 korun. K této částce je ale také nutné přičíst náklady na hlídkující vojáky. "Na základě rozhodnutí vlády byli příslušníci Armády České republiky do těchto opatření zapojeni od 23. března do 23. května 2016. Celkové finanční náklady pro AČR dosáhly řádově tří milionů korun," informoval server iROZHLAS.cz armádní mluvčí Jan Šulc.

Z letošního roku za sebou nemáme ani polovinu a už teď je jasné, že náklady na protiteroristická opatření opět porostou. Zatím policii stály 33 972 761 korun. Vláda těmito opatřeními reagovala na vánoční berlínský útok, kvůli kterému hlídkovali policisté v ulicích ještě nejméně týden po novém roce. Kvůli útokům v Londýně a ve Stockholmu zpřísnila také ochranu velikonočních oslav.

Zatím tak útoky teroristů stály policii 118 783 307 korun a asi tři miliony korun armádu. Podle ministerstva vnitra se nejedná o zbytečné výdaje. "V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě je posilování bezpečnostních opatření zcela nezbytné. Ministerstvo vnitra proto tyto aktivity podporuje a podporovat bude," informoval mluvčí ministerstva Jiří Korbel.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Jak funguje ženská intuice a jak s ní co nejlépe pracovat?

Dům a zahrada

I na kolo patří speciální obuv. Na co se při výběru zaměřit?

Zavřít reklamu