خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

V Česku začal platit protikuřácký zákon. Hospodští vymýšlejí, jak ho obejít!

 Zprávy 
31. května 2017 08:40 / Marie Popelková
  6   7
Kuřáci mají už v restauracích utrum, hospodští hledají kličky, jak zákon obejít. Shutterstock
Od půlnoci z úterý na středu vešel v platnost nový protikuřácký zákon. Ode dneška tak platí absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Hospodští se ale nevzdávají a snaží se najít fígle, jak zákon obejít.
Nejnovější

Banky v září měly hypoteční žně. Na dlouho poslední

Norma má zavést zákaz kouření nově i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy a zákaz užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto cigarety budou povoleny naopak v kavárnách, barech i restauracích. Výjimku ze zákazu kouření budou mít i vodní dýmky.

Nejvíce emocí mezi Čechy ale budí zákaz kouření v hospodách. Provozovatelé restaurací a barů se obávají, že masivní odliv štamgastů jim udělá pořádnou díru v rozpočtu. I proto se snaží vymyslet nějaký způsob, jak zákon obejít.

Jak informovala MF Dnes, hospodští zkoušejí několik triků. Zřejmě nejrozšířenějším fíglem je změna restaurace na soukromý kuřácký klub, který se začal praktikovat už v souvislosti se zaváděním EET. Podle zastánců tohoto nápadu bude situace stejná, jako kdyby hosté kouřili například u někoho doma. Takovou možnost ale odmítá jak ministerstvo zdravotnictví, tak někteří právníci. "Myslím, že u stravovací provozovny vůbec nezáleží na tom, jestli je to veřejně přístupné místo, nebo není. Může to být rezervováno pro uzavřenou společnost, může být po zavírací době, ale stejně zákon platit bude," řekl deníku právník Tomáš Kindl, který se protikuřáckým zákonem zabývá.

Zákonu se údajně lze na omezenou dobu vyhnout i prohlášením restaurace za dočasnou stavbu. "Legálně se může kouřit v dočasných stavbách, i pokud jsou zastřešené. Tímhle způsobem se dá dosáhnout, aby se v hospodě kouřilo," vysvětlil pro MF Dnes právník Kindl.

O další kličce informoval poslanec Marek Benda (ODS). Podle něj zákon zakazuje kouření jen tam, kde se podávají pokrmy určené k přímé spotřebě. To by podle něj znamenalo, že například na chipsy nebo arašídy v sáčku by se to nevztahovalo. "Podle mě podniky, kde se nepodává jídlo, nejsou pro účely tohoto zákona provozovnami stravovacích služeb a kouřit se tam nadále může. Stačilo by, aby šéf provozovny měl například u chipsů či oříšků nápis, že ,nejsou určené ke spotřebě v této provozovně´," řekl Benda. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že poslanec Benda nemá pravdu. "Pan poslanec Benda podle našeho názoru nemá pravdu. Protože podle zákona o ochraně veřejného zdraví je pokrmem i nápoj," prohlásila náměstkyně ministra Ludvíka Lenka Teska Arnoštová.

Někteří provozovatelé hospod nad zákonem hodlají vyzrát i tak, že budou tvrdit, že si kouřícího hosta jednoduše nevšimli. Jenže to hospodským může, ale i nemusí vyjít. Bude totiž záležet na přísnosti konkrétního úřadu, který povede případné přestupkové řízení.

Každému kuřákovi, který si v hospodě ode dneška zapálí, hrozí pokuta až pět tisíc korun. Sankcí se ale nemusejí obávat hned, bude totiž fungovat přechodná tříměsíční doba hájení.

Provozovatelé hospod i samotní kuřáci ale mají ještě jednu šanci. Skupina 20 senátorů chce totiž prosadit u Ústavního soudu zrušení části protikuřáckého zákona. Kritizují úplný zákaz kouření, zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků na akcích pro děti nebo zákaz prodeje alkoholu z automatů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Znáte bromelin? Překvapí vás, kde jej najdete a co umí

Dům a zahrada

Vypadá to u vás doma stále jako po výbuchu? Paní na úklid to vyřeší, ale na tohle si dejte pozor

Zavřít reklamu