Spor v Zálivu může stát Katar a jeho sousedy miliardy dolarů

Katarští šejci přijdou pravděpodobně o dost peněz
 Zprávy 
07. června 2017 04:06 / Shutterstock
  0   1
Nejnovější konflikt mezi Katarem a jeho sousedy v Perském zálivu může tyto země stát miliardy dolarů. A to v období, kdy ekonomiky států v oblasti negativně ovlivňují nízké ceny ropy.
Nejnovější

Hypotéky jdou na dračku. Důvodů je hned několik

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Jemen, Bahrajn a Egypt přerušily v pondělí 5.6. diplomatické vztahy s Katarem, přičemž zemi obvinily z podpory terorismu a spolupráce s Íránem. Proti zemi zavedly i silniční, námořní a leteckou blokádu.

Katar má díky bohatému státnímu investičnímu fondu s objemem aktiv 335 miliard USD (297,80 miliardy eur) velkou šanci vyhnout se v nejbližším období větší ekonomické krizi. Navíc v posledním období rozšířil i přístavní kapacity, což mu umožňuje pokračovat v klíčovém exportu zkapalněného zemního plynu, díky čemuž země dosáhla jen za duben obchodní přebytek 2,7 miliardy USD. Stejně má možnost nadále dovážet určitý objem potravin po moři a kompenzovat tak dovoz potravin, které původně přicházely do Kataru po souši ze Saúdské Arábie. Ta je jediným státem, se kterým má Katar pozemní hranici.

Některé sektory katarského hospodářství však utrpí, pokud se spor bude táhnout několik měsíců. Toto riziko v pondělí vedlo k propadu katarského akciového trhu o více než 7%. Zejména rychle rostoucí aerolinie Qatar Airways, které jsou základem plánů Kataru stát se turistickým centrem, pravděpodobně zaznamenají obrovské ztráty. Už nyní v rámci vzdušné blokády mají Qatar Airways zákaz přistávat na některých velkých letištích na Středním východě.

Katar si navíc v posledním období ve velkém půjčuje, doma i v zahraničí, protože investuje do přípravy světového fotbalového šampionátu, který se uskuteční v roce 2022. Pokles hodnoty katarských dluhopisů povede ke zvýšení nákladů na půjčky, což výstavbu některých projektů může výrazně prodražit a zpomalit.

Katar je navíc závislý na dovozu potravin, které z velké části dováží právě ze Saúdské Arábie, kdy většina z nich je dovážena přes pozemní hranici.

V tomto směru už pomoc naznačil Írán, který v pondělí uvedl, že je připraven dodat Kataru potraviny po moři. Jak řekl předseda íránské unie vývozců agroproduktů Réza Nuran, potraviny exportované z Íránských přístavů mohou být v Kataru do 12 hodin.

Ke konfliktu mezi Katarem na jedné straně a Saúdskou Arábií, SAE a Bahrajnem na druhé straně došlo pro podezření z financování teroristických skupin již v roce 2014. V té době však došlo pouze k přerušení diplomatických vztahů, obchodu se spor nedotkl. Ekonomické důsledky osm měsíců trvajícího sporu tak byly minimální.

Nyní se Saúdská Arábie rozhodla pro tvrdší postup. Zatím není jisté, zda se Rijádu podaří přesvědčit další země, aby se přidaly a přerušily vztahy s Katarem. Může však zvýšit tlak na zahraniční firmy, aby si vybraly mezi byznysem v Kataru a na jejím trhu, který je nesrovnatelně větší.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Postavu jako proutek můžete mít i vy. Stačí vědět, kolik kalorií můžete v závislosti na věku přijmout

Dům a zahrada

Skromná dřevina, která nejen skvěle vypadá, ale i perfektně léčí

1. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

2. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

3. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby

4. Helena Zeťová překvapila. Neuhodnete, jakou má zálibu

5. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě