Volební průzkum potvrdil těžký propad levice. Koalice KDU-ČSL a STAN by ostrouhala

 Zprávy 
03. července 2017 07:39 / Marie Popelková
  3   9
Takhle by podle průzkumu dopadly volby, kdyby se konaly nyní. Kantar TNS
Pokud by se sněmovní volby konaly v červnu, ČSSD by na tom byla hodně zle. Volby by totiž vyhrálo ANO s 33,5 procenta před ODS s 11 procenty a KSČM s 10,5 procenta. Sociální demokracie by se tak musela spokojit až s čtvrtou pozicí, hlasovalo by pro ni 10 procent voličů. Vyplynulo to z průzkumu TNS Kantar pro Českou televizi.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Do Sněmovny by se dostaly také TOP 09 a Okamurova SPD se 7,5 procenta. Průzkum nově zahrnul i kolalici KDU-ČSL a STAN, ta by se však se ziskem 7,5 procenta do Sněmovny nedostala. Jako koalice totiž potřebují získat dohromady alespoň deset procent.

Hnutí ANO oproti květnu zaznamenalo nárůst o dva procentní body. Stejný nebo obdobný výsledek jako při předchozím průzkumu pak vykázala nejsilnější pravicová strana ODS, levicová KSČM a sociální demokracie. Ale zatímco pro levicové strany je to výrazný propad oproti výsledkům posledních poslaneckých voleb (u ČSSD o více než deset procentních bodů), ODS je naopak silnější, a to o 3,5 procentního bodu. Podle průzkumu jasně vede před další opoziční pravicovou stranou TOP 09, která v červnu dosáhla 7,5 procenta a zaostává tak za svým ziskem z roku 2013.

Pod hranicí pěti procent, která je vyžadováno pro vstup do Poslanecké sněmovny od jednotlivých stran, se nachází Piráti se čtyřmi procenty nebo Zelení se dvěma procenty.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 25. června a zúčastnilo se ho 1 200 lidí. Volební model pak zahrnuje odpovědi 869 dotázaných, kteří zvažují účast ve volbách. Analytik společnosti TNS Kantar Pavel Ranocha řekl České televizi, že zhruba 40 procent lidí, kteří mají v plánu přijít k volbám, je si naprosto jistých, koho budou volit. Dalších 30 procent je docela přesvědčeno, ale zbylých 30 procent voličů, kteří chtějí přijít k volbám, váhá, koho budou volit.

Hnutí ANO vedlo s náskokem i v dalších červnových průzkumech, které zveřejnily jiné agentury. Na dalších místech se ale pořadí liší. Podle volebního modelu Median by druhá skončila KSČM s 15,5 procenta, která poprvé v historii modelu předstihla sociální demokracii. Propad ČSSD na třetí místo a naopak vzestup komunistů na druhé místo předpovídají i průzkumy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a STEM.

Červen přinesl uklidnění politické situace po květnu, který byl ve znamení vládní krize, během níž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) usiloval o odchod šéfa hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí. Babiš nakonec skončil, z hlediska voličské přízně ale v květnu ztratila ČSSD. V červnu se tak změnilo vedení strany. Sobotka sice zůstal premiérem, ale šéfem sociálních demokratů se stal Milan Chovanec a funkci volebního lídra převzal Lubomír Zaorálek.

Společnost TNS Kantar se proto v červnu rovněž ptala, kdo by byl nejúspěšnější volební lídr ČSSD. Nejvíce, necelou čtvrtinu hlasů respondentů, získal ministr zahraničních věcí Zaorálek, na druhém místě skončil s 15 procenty ministr vnitra Milan Chovanec a Sobotka měl podporu každého desátého.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu