Lidovci na průzkumy nehledí a v koalici se STAN pokračují. Čunek šílí!

 Zprávy 
05. července 2017 08:53 / Marie Popelková
  0   8
Koalice KDU-ČSL a STAN bude pokračovat, prohlásili předsedové obou stran Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek. Česká televize
Navzdory předvolebním průzkumům, podle kterých lidovci v koalici se STAN ve sněmovních volbách neuspějí, se KDU-ČSL rozhodla v koalici pokračovat. Hodně těžkou hlavu z toho má zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. Ten je přesvědčen, že by bylo nejlepší koaliční spolupráci se STAN ukončit.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Aby se koalice KDU-ČSL se STAN do Sněmovny dostala, potřebovala by získat 10 procent. Jenže podle předvolebních průzkumů seskupení těchto dvou stran takovou podporu u voličů nemá. Podle agentury Kantar TNS by koalice nyní získala 7,5 procenta, podle agentury Median by koalice získala v červnu devět procent hlasů.

"Nebereme výzkumy na lehkou váhu, samozřejmě ty trendy pozorujeme, nicméně se domníváme, že téměř nikdy nevyjdou prognózy, obzvláště několik měsíců před volbami," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jiří Čunek ale má zcela jiný názor. Považuje za nejvhodnější projekt koaliční spolupráce lidovců a STAN ukončit. "Klidně můžeme udělat to, že ty dvě strany půjdou spolu, ale bude to tak, že bude STAN podporovat KDU-ČSL a všichni ti lidé mohou být na kandidátkách," myslí si Čunek.

Nízká čísla z předvolebních průzkumů netěší ani šéfa STAN Petra Gazdíka. Přesto věří v úspěch. Domnívá se, že lidé jen zatím nepochopili, proč se tyto dvě strany rozhodly vytvořit koalici. "V případě, že tady zcela jistě nechceme vládu Andreje Babiše s nějakou extremistickou stranou, třeba s komunisty, tak řešením je právě dvojciferný výsledek naší koalice. Abychom mohli skutečně něco ovlivnit a neměli jen křesla ve sněmovně pro pár lidí, potřebujeme mnohem lepší zisk a o ten voliče požádáme," prohlásil Gazdík.

Předsedové lidovců a Starostů zároveň oznámili, že navrhnou svým stranám, aby podpořily prezidentskou kandidaturu Jiřího Drahoše. S bývalým předsedou Akademie věd se oba politici sešli na Velehradě. Podporu Drahoše chápe Bělobrádek jako logický krok. "Dokáže propojovat lidi z nejrůznějších oblastí a zároveň jsem přesvědčen, že je více než důstojným kandidátem pro reprezentaci naší země," myslí si o Drahošovi předseda lidovců.

Gazdík na bývalém předsedovi Akademie věd oceňuje jeho jednoznačně proevropskou orientaci. "Je zároveň kandidátem, který by byl prezidentem s jasně naplněnou rolí tak, jak ji od nejvyššího ústavního činitele očekáváme: být moderátorem politické diskuse, s noblesou reprezentovat republiku a respektovat Ústavu," dodal předseda Starostů.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu