Kde se vyplatí studovat vysokou školu? V USA přijde vzdělání i na půl milionu!

Studium na vysoké škole přijde v některých zemích i na půl milionu korun ročně, jinde vám naopak ještě zaplatí.
 Zprávy 
24. července 2017 10:01 / Shutterstock
  3   3
Investice do vzdělání se vyplatí, ale ne každý na to má dostatek peněz. Navíc rozdíly ve finanční náročnosti studia na vysoké škole jsou v rámci světových zemí opravdu propastné. Zatímco třeba v USA se mohou poplatky za vysokou školu vyšplhat až k půl milionu korun, v Dánsku vysokoškoláci nezaplatí ani korunu. Jak si proti sobě stojí univerzity z různých koutů světa, zveřejnil server CNBC a informaci přinesla MF Dnes.
Nejnovější

Z Brna se ozývají výzvy na přijetí migrantů

USA

V USA mohou studenti prestižní veřejné školy zaplatit v přepočtu až skoro půl milionu korun ročně. Pokud se rozhodnou pro soukromou školu, může se částka vyšplhat až na 34 220 dolarů (v přepočtu přibližně 780 tisíc korun). Kvůli nemalým nákladům na vysokou školu si až 44 milionů Američanů bere podle serveru CNBC půjčku. Hodnota jejich dluhu je na 1,4 bilionů dolarů (v přepočtu přibližně 32 bilionů korun).

Německo, Švédsko, Dánsko

Naopak v zemích jako Německo či Švédsko mohou studenti navštěvovat univerzitu zcela zdarma. V Dánsku dokonce dostávají vysokoškoláci prostřednictvím programu Statens Uddannelsesstøtte (Veřejné vzdělávání) zhruba 5 839 dánských korun (asi 20,5 tisíc Kč) měsíčně, které mají pomoci pokrýt náklady na stravu.

Japonsko

Na státní univerzitě v Tokiu, která je jednou z nejlepších vysokých škol v Asii, studenti ročně zaplatí zhruba sto tisíc korun. Ale podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou náklady na jednoho studenta vyšší a stát za každého studenta jakékoliv univerzity doplatí dalších zhruba 200 tisíc korun. Investice státu se ale podle OECD vyplácí, země má totiž druhou nejvyšší úroveň vzdělání dospělých lidí na světě, přičemž 50 procent občanů své vysokoškolské vzdělání dokončí.

Jižní Amerika

Tři z pěti nejlepších jihoamerických vysokých škol jsou v Brazílii, zemi, kde jsou veřejné školy zdarma. OECD uvádí, že do vzdělání investuje brazilská vláda téměř 20 % svého rozpočtu. Nicméně jsou veřejné prestižní univerzity hodně výběrové a navštěvují je především bohatí studenti. To je způsobené drahými přípravnými kurzy, které zájemcům pomáhají dostat se na školu. Ty si totiž nemůže dovolit každý a tak místo státní veřejné školy navštěvují někteří lidé soukromé univerzity.

Afrika

Jedna z nejpoptávanějších afrických škol je univerzita v Kapském městě. Funguje na principu poplatků, kdy studenti platí za každý kurz, který absolvují. Cena se u každého kurzu liší. Druhou prestižní školou je Univerzita Wits, která je jedna z nejdražších v Jihoafrické republice. Britský zpravodajský portál The Guardian uvádí, že školné na škole ve Witwatersrandu může být až 104 tisíc korun za rok. Cena se ale liší podle studovaného oboru. Lidé z jižní Afriky již dlouhou dobu volají po dostupnějším vzdělávání. V roce 2015, kdy Wits navrhla zvýšení školného o 10,5 procent, studenti protestovali.

Česká republika

V České republice jsou školy veřejné, státní a soukromé. V přehledu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou dvě státní, 26 veřejných a 40 soukromých vysokých škol.
 
Studenti soukromých univerzit platí zhruba v rozmezí od 20 do 120 tisíc korun za akademický rok. Například na Newton College v Praze posílají studenti oboru Global Business and Management (Světový obchod a management) na účet školy 119 tisíc korun. Za ostatní bakalářské obory zaplatí zájemci kolem 50 tisíc korun ročně.

Poplatkům se ale nevyhnou ani studenti veřejné univerzity, pokud překročí dobu studia. Minimální výše tohoto poplatku je stanovena zákonem, jeho konečnou výši si určuje sama veřejná škola. Většinou se tento poplatek pohybuje kolem 20 tisíc korun za semestr.

V žebříčku nejlepších evropských univerzit sestaveném specializovanou publikací Times Higher Education je v období 2015/2016 na 170. místě i jedna veřejná česká univerzita: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Nicméně i Univerzita Karlova či Masarykova univerzita si v zahraničí drží prestižní jméno.

10 nejlepších světových univerzit podle Times Higher Education Pro rok 2016/2017

1. Oxfordská univerzita
2. Kalifornský technologický institut
3. Stanfordova univerzita
4. Cambridgeská univerzita
5. Massachusettský technologický institut
6. Harvardova univerzita
7. Princetonská univerzita
8. Královská univerzita v Londýně
9. Švýcarský federální technologický institut
10. Kalifornská univerzita v Berkeley

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Jíte rohlíky a chleba z obchodu? Mohou vám šeredně ublížit

Dům a zahrada

Dlažbu lze pokládat různým způsobem. Zvolte metodu podle svých schopností

1. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

2. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

3. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

4. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

5. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby