Lidovci vzali zpátečku. Mají strach z volebního debaklu

 Zprávy 
19. července 2017 09:26 / Marie Popelková
  147   9
Lidovci už nechtějí tvořit se STAN koalici, oznámil to Pavel Bělobrádek. Šéf STAN Petr Gazdík je z toho zklamaný. ČTK
Velká změna nastala v postoji lidovců v souvislosti s koalicí se STAN. Předseda strany Pavel Bělobrádek vyzval hnutí STAN, aby jeho zástupci vstoupili na kandidátky lidovců pro podzimní sněmovní volby. Smělé plány utvořit se STAN koalici jsou tak v prachu. KDU-ČSL se bojí volebního propadáku, a tak rychle zatáhla za záchrannou brzdu. Šéf STAN Petr Gazdík neskrývá zklamání.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

Pokud STAN na výzvu přistoupí, znamenalo by to konec volební koalice. O její budoucnosti chtějí Starostové jednat příští týden.

Koalice by pro vstup do Sněmovny musela získat desetinu hlasů, podle posledních průzkumů by však tuto hranici nepřesáhla. Pokud by ale zástupci STAN byli pouze zařazeni na kandidátky KDU-ČSL, stačilo by pět procent. "Usnesení bylo vedeno zodpovědností za volební výsledek a zejména povolební vývoj v České republice. Nechceme riskovat, že by tady mohla být vláda jedné strany," prohlásil Bělobrádek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL. Podle něj je mnoho voličů znejistěno rizikem propadnutí jejich hlasu kvůli vyššímu volebnímu prahu.

"My si myslíme, že tohle je sázka na jistotu. Konečně, je to záležitost, kterou používají jiné strany a není nijak nová," řekl o novém formátu spolupráce. Ten by podle něj mohl zvýšit preference Lidovců a Starostů. "Věříme, že po této formální změně nedojde k ničemu jinému, než že vstoupíme stoprocentně do Poslanecké sněmovny. Část voličů se uklidní, nebude mít obavy, a naopak nám ten hlas dá a přesáhneme výrazněji deset procent," doplnil Bělobrádek. Podoba kandidátek ani financování kampaně by se podle něj nezměnily.

Předseda STAN Petr Gazdík neskrývá nad návrhem KDU-ČSL zklamání. "Nás to mrzí, protože my koalici věříme. Nicméně respektujeme rozhodnutí KDU-ČSL. Rozhodne o něm příští úterý náš celostátní výbor," poznamenal Gazdík.

Na vytvoření volební koalice se obě uskupení dohodla letos v dubnu. Bělobrádek v uplynulých dnech stejně jako Gazdík několikrát zdůrazňoval, že nepřeceňuje předvolební průzkumy. "Samozřejmě ty trendy pozorujeme, nicméně se domníváme, že téměř nikdy nevyjdou prognózy, obzvláště několik měsíců před volbami, tak jak vyjdou volby," říkal šéf lidovců ještě na začátku července navzdory kritice například ze strany zlínského hejtmana a lidoveckého senátora Jiřího Čunka. Jenže teď je všechno jinak.

O spolupráci mezi KDU-ČSL a STAN se jednalo od konce loňského roku, definitivně ji stvrdil lidovecký sjezd na konci května. Část představitelů KDU-ČSL však od počátku vyjadřovala obavy o to, zda je zvolená forma volební koalice vhodným řešením. Poukazovali zejména na zvýšený volební práh pro koalici. Strana nakonec dala kritikům za pravdu a z koalice se STAN hodlá vycouvat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Silonky jako módní doplněk: Jaké vybrat a s čím je kombinovat?

Dům a zahrada

Věci, které byste měli vědět o houbičce na nádobí

Zavřít reklamu