خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Senátoři odhalili své příjmy. Valenta je nejbohatší, Václavec nejzadluženější

 Zprávy 
22. července 2017 10:09 / Marie Popelková
  8   3
Nejbohtaším českým senátorem zůstává Ivo Valenta. Archiv I. Valenty
Nejbohatším senátorem zůstává podnikatel Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) a nejzadluženějším je naopak Ladislav Václavec za ANO. Informovala o tom MF Dnes, která údaje zjistila z majetkových přiznání, která senátoři stejně jako další politici musí podat do konce června.
Nejnovější

Banky v září měly hypoteční žně. Na dlouho poslední

Senátoři musejí v přiznáních uvést nejen příjmy mimo senátní lavice, ale i úvěry, hypotéky, vykonávané funkce či třeba dary od rodiny.

Dar od rodiny získal například předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Jednalo se o pozemek - les o velikosti 9­ 522 m2. Další dar přiznal i nejbohatší senátor - majitel skupiny herního průmyslu SYNOT Valenta. Na základě darovací smlouvy ze dne 7.­ října loňského roku mu připadl soubor movitých věcí v hodnotě vyšší než pět milionů korun. O co přesně šlo, ale Valenta zpecifikovat nechtěl. "Pokud pan Babiš potřebuje cokoliv zjistit, ať se na mne obrátí napřímo. Mé majetkové přiznání je plně v souladu s požadavky stanovenými platnou legislativou. Nemám tedy důvod se k němu jakkoliv blíže vyjadřovat," řekl redakci MF Dnes.

Druhým nejbohatším senátorem je šéf firmy Juta Jiří Hlavatý (za ANO). Mimo jiné investoval do cenných papírů, a to osm milionů korun. Především na dividendách své firmy si pak loni přivydělal zhruba 18,5 milionu korun. Zajímavostí v oznámení Hlavatého pak také je, že pobírá důchod přesahující měsíčně 55 tisíc korun.

Naopak nejzadluženějším senátorem se stal Ladislav Václavec (za ANO), který splácí dvě hypotéky. Jedna je ve výši 1,65 milionu korun, druhá činí 3,8 milionu. "Splácím starý a nový dům," upřesnil krnovský senátor.

Pozornost si podle MF Dnes zaslouží i oznámení Františka Čuby (SPO). Do zhruba poloviny června loňského roku totiž působil i jako radní Zlínského kraje, což v dokumentu uvádí. Už ale nenapsal, kolik za to dostal, přitom o rok dříve přiznal, že to bylo zhruba 220 tisíc, a ještě další rok předtím uvedl částku 22 tisíc. Na dotazy deníku Čuba nereagoval.

Sdílný byl naopak senátor Jaroslav Malý (za ČSSD), který ochotně dovysvětlil své na první pohled také nic neříkající majetkové přiznání, ve kterém uvedl, že si pořídil auto za 1,3 milionu a cenné papíry za zhruba 2,4 milionu korun. "Minulý rok jsem prodal ojeté auto Mercedes a koupil jsem si nové stejné značky. Pokud jde o cenné papíry, měl jsem cenné papíry, které měly ukončenou platnost a výhodnost, a koupil jsem nové výhodnější s krátkou dobou splatnosti, což je vzhledem k mému věku výhodné. Zdrojem byla jednak hodnota těch ukončených cenných papírů a jednak finance uložené na spořicím účtu, který nic nevynášel," upřesnil Malý.

Nové vozy si pořídili i Jan Žaloudík (ČSSD) a Pavel Štohl (ČSSD). První zmíněný investoval do Volkswagenu Tiguan, druhý do Škody Superb.

Na nemovitostech naopak vydělává třeba Hassan Mezian (ČSSD), kterému pronájem loni vynesl 2,2 milionu korun, nebo Václav Hampl (za KDU-ČSL). Ten si přišel na půl milionu.

Mezi senátory - milionáře kromě byznysmenů a majitelů nemovitostí patřili také lékaři. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík z ČSSD si loni vydělal 2,6 milionu korun. Na poloviční přivýdělek pak dosáhli jeho straničtí kolegové - bývalá ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková a náměstek karvinské nemocnice Radek Sušil.

Byt za 2,4 milionu korun si loni mimo jiné na úvěr pořídila místopředsedkyně horní komory Miluše Horská (za KDU-ČSL + Nestran.). Pozemek s garáží si pak koupil Jiří Čunek. Celkem zaplatil 1,05 milionu korun. U Komerční banky má přitom bývalý starosta Vsetína, který si díky funkci loni přišel na půl milionu, doplatit ještě hypoteční úvěr ve výši přes 150 tisíc korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Znáte bromelin? Překvapí vás, kde jej najdete a co umí

Dům a zahrada

Vypadá to u vás doma stále jako po výbuchu? Paní na úklid to vyřeší, ale na tohle si dejte pozor

Zavřít reklamu