Češi dosáhli rekordu! Bohužel, v prosázených miliardách

Nejvíce se v Česku sázelo na takzvané technické hry, což jsou nejčastěji automaty. Jejich podíl přesáhl třetinu.
 Zprávy 
29. července 2017 08:30 / Ilustrační foto
  26   2
Šokující informace přišla z ministerstva financí. Češi se totiž loni zasadili o jeden primát, a to v prosázeném objemu peněz. Prošustrovali 196,4 miliardy korun, meziročně o 29 procent více. Jak informoval mluvčí ministerstva financí Filip Běhal, vsazený objem i jeho meziroční růst jsou rekordní!
Nejnovější

Z Brna se ozývají výzvy na přijetí migrantů

Hrubé příjmy legálních provozovatelů loterií a podobných her dosáhly 39,3 miliardy korun, o rok dříve to bylo o zhruba deset miliard méně.

Nejvíce se v Česku sázelo stejně jako v minulých letech na takzvané technické hry, což jsou nejčastěji automaty. Jejich podíl přesáhl třetinu. Následovaly internetové kurzové sázky se čtvrtinovým podílem, informovala o tom ČTK.

"Obdobně jako v minulých letech jsme zaznamenali velký nárůst objemu sázek v oblasti okamžitých loterií a internetových kurzových sázek, jejichž podíl na trhu se každý rok zvyšuje. Nejvýznamněji vzrostly částky v oblasti internetových karetních turnajů nebo her," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Objem kurzových sázek na internetu se meziročně zvýšil o třetinu. Sázky na karetní turnaje nebo hry vzrostly téměř devětkrát, jejich podíl na celkovém objemu však činil pouze 0,2 procenta.

Největší tuzemská loterijní firma Sazka uvedla, že v letošním roce vyplatila už bezmála osm milionů výher v hodnotě 1,7 miliardy korun. "Od ledna se z milionové výhry radovalo 79 sázejících, kteří si mezi sebe rozdělili přes 460 milionů korun. Zatím nejvyšší výhrou letošního roku je 50 milionů pro šťastlivce z Plzeňského kraje," řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Inkaso odvodu z loterií a podobných her dosáhlo loni 10,5 miliardy korun, meziročně o 2,9 miliardy více.

"V této částce je rovněž zahrnuta pevná část dílčího základu odvodu ve výši 80 korun za každý den, kdy bylo technické zařízení povoleno. Nárůst byl dán jednak intenzivními aktivitami finanční správy a policie v boji proti ilegálnímu hazardu, jednak také novelou tehdy platného loterního zákona," doplnil Závodský. Částka vybraných daní ale nemusí být konečná, může ji ještě zvýšit případné doměření daně.

Od začátku letošního roku platí nový zákon o hazardních hrách. Podle něj mohou na trh vstoupit firmy, které byly dosud považovány za nelegální, protože cílily na české hráče, ale v Česku neodváděly daně.

Podle odhadu ministerstva financí ke konci loňského roku fungovalo 55 loterních firem, které přes internet cílily na české hráče. Do poloviny března jich 20 samo ukončilo svou činnost.

Ministerstvo už podle Závodského zahájilo osm správních řízení, která mohou vést k blokaci stránek. Se dvěma společnostmi ho ukončilo, protože přestaly cílit na české hráče.

Ministerstvo financí tento týden nařídilo zablokovat první webovou stránku zahraničního provozovatele, který nemá v Česku povolení. Firmu 1XBET ve středu zapsalo na černou listinu. Poskytovatelé internetového připojení mají od středy 15 dnů na to, aby zahájili blokaci webové stránky. Aktuálně ministerstvo vede pět správních řízení. 

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Jíte rohlíky a chleba z obchodu? Mohou vám šeredně ublížit

Dům a zahrada

Dlažbu lze pokládat různým způsobem. Zvolte metodu podle svých schopností

1. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

2. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

3. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

4. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

5. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby