Mám důkazy, že prezident bral úplatky, tvrdí prokurátorka

Podle prokurátorky se venezuelský prezident Nicolás Maduro zapletl do korupce
 Zprávy 
24. srpna 2017 04:24 / Shutterstock
  1   1
Venezuelský prezident Nicolás Maduro se zapletl do korupce, řekla ve středu v brazilské metropoli sesazená venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, která uprchla z vlasti.
Nejnovější

Další ministr české vlády čelí podezření, že opisoval

Ortegová uvedla, že má pro svá tvrzení hodně důkazů, jejich povahu ale neupřesnila. „Mám mnoho důkazů (...), které zpochybňují hodnověrnost řady vysokých venezuelských činitelů, včetně prezidenta republiky," prohlásila ve městě Brasília na konferenci prokurátorů několika jihoamerických zemí.

„To, co se děje ve Venezuele, je smrt právního státu. Stabilita regionu je ohrožena," dodala Ortegová podle agentura AFP.

Ortegová tvrdí, že o funkci přišla kvůli snaze Madura zarazit vyšetřování, které by odhalilo, že přijal úplatek ve výši téměř sta milionů dolarů (2,2 miliardy korun) od brazilské společnosti Odebrecht. O této stavební firmě vyšlo najevo, že uplácela politiky v nejméně 12 zemích Latinské Ameriky.

Odjezd Ortegové do Brazílie oznámil v úterý imigrační úřad Kolumbie, kam prokurátorka i s manželem minulý týden uprchla. Maduro v úterý řekl, že Venezuela požádá Interpol, aby na Ortegovou vydal mezinárodní zatykač.

Ortegová s manželem Germánem Ferrerem přiletěli v pátek do Bogoty soukromým letadlem z karibského ostrova Aruby. Tam předtím tajně připluli lodí. K útěku se rozhodli poté, co venezuelské úřady Ferrera obvinily z vedení rozsáhlé korupční sítě a nařídily jeho zatčení.

Ferrer byl poslancem rozpuštěného venezuelského parlamentu, jež v poslední době ovládala opozice. On i Ortegová původně socialistu Madura podporovali, ale nedávno se přidali k jeho kritikům, kteří mu vyčítají snahu nastolit diktaturu a porušování lidských práv.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Pozor! Smoothie není až tak dietní, jak by se mohlo zdát

Dům a zahrada

I obyčejný ubrousek může být ozdobou stolu. Stačí být kreativní

1. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě

2. Václav Jiráček a Elizaveta Maximová přistiženi při něžnostech

3. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

4. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

5. Moderátorku Sandru Parmovou okradli