Předsedou Sněmovny se stal favorit ANO

 Zprávy 
23. listopadu 2017 04:43 / Marie Popelková
  0   0
Radek Vondráček (ANO) se stal předsedou Sněmovny Facebook
Poslanci konečně zvolili předsedu Sněmovny, stal se jím podle očekávání jediný kandidát, nominant vítězného hnutí ANO a bývalý místopředseda Sněmovny Radek Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů.
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Do funkce navrhlo Vondráčka hnutí ANO, neměl žádného protikandidáta. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Vondráček je vůbec prvním předsedou Sněmovny, který není členem ODS nebo ČSSD. Před ním poslance vedlo sedm politiků, mezi nimi byla jen jediná žena.

Volba předsedy Sněmovny byla tajná, je ale pravděpodobné, že ho volili poslanci ANO, Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM. Ti totiž podporu dopředu avizovali. Hlasy patrně neodevzdali členové bloku ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří tento postup předem ohlásili. Ze sněmovních počtů tak vyplývá, že proti Vondráčkovu zvolení mohli hlasovat poslanci ČSSD.

Vondráček uvedl, že si důvěry váží a udělá všechno pro to, aby ji nezklamal. Chce být, jak řekl, předsedou a reprezentantem všech. Ocenil rovněž práci bývalého předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD), na kterou by prý chtěl navázat. Po Hamáčkovi následně převzal řízení schůze.

Nový předseda Sněmovny také neváhal vtipkovat a prohlásil, že si půjde vyzvednout poštu, protože tam na něj určitě už něco čeká. Jako nový předseda musí totiž převzít žádost policie o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo, která je nyní v trezoru kanceláře šéfa dolní komory. Žádost musí předat mandátovému a imunitnímu výboru.

Předsedou mandátového a imunitního výboru se stal Stanislav Grospič (KSČM). Obdržel 11 hlasů. Jeho protikandidát Petr Gazdík (STAN) dostal jen sedm hlasů, jeden ze členů výboru se při hlasování zdržel. Grospiče podle informací ČTK navrhlo hnutí SPD. Sněmovna pak v souladu se svým jednacím řádem Grospiče potvrdila v jeho nové předsednické funkci. Proti jeho zvolení protestovala na plénu pravice, dostalo se mu například označení stalinisty. Pro potvrzení Grospiče hlasovali poslanci ANO, SPD a KSČM. Proti byli poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Sociální demokraté se zdrželi.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovna zřizuje na ustavující schůzi jako první. Výbor pak volí svého předsedu, kterého následně ještě musí ve funkci potvrdit plénum Sněmovny, stejně jako je tomu u ostatních výborů. Výbor mimo jiné posuzuje policejní žádosti o vydání poslanců k trestnímu stíhání. Má 19 členů a jsou v něm zastoupeny všechny sněmovní strany. Zástupci hnutí ANO, SPD a KSČM v něm mají 11 zástupců.

Na mandátový výbor bude čekat práce již v následujících dnech. Bude se muset zabývat policejní žádostí o vydání předsedy a prvního místopředsedy ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Bude rozhodovat, zda Sněmovně doporučí, nebo nedoporučí oba politiky vydat. V minulém volebním období dolní komora oba poslance vydala. Po jejich opětovném zvolení je stíhání přerušeno, další postup bude záviset na hlasování Sněmovny. Gazdík, který v hlasování na šéfa mandátového výboru neuspěl, prohlásil, že většina, která Grospiče zvolila, může zabránit Babišově vydání.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co je zdravější petržel nebo celer? Známe odpověď

Dům a zahrada

Jak vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez chemie

Zavřít reklamu