Nezaměstnanost dále klesá. Firmy budou muset platit víc

Sehnat v současné době zaměstnance začíná být velký problém
 Zprávy 
09. prosince 2017 04:01 / Shutterstock
  0   2
Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.
Nejnovější

Z Brna se ozývají výzvy na přijetí migrantů

V listopadu zároveň přibylo volných pracovních míst, meziměsíčně téměř o čtyři tisíce na 213 790.

Podíl nezaměstnaných v listopadu zlomil další rekord, a to i navzdory nepříznivé sezónnosti. „Ukazatel poklesl o další desetinu procentního bodu na svou historicky nejnižší úroveň 3,5 %. Najít volnou pracovní sílu je tak pro firmy stále větší oříšek,“ konstatuje ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Tomu nasvědčuje i počet uchazečů na jedno volné pracovní místo, který se v listopadu držel na úrovni 1,2. „Pokud tedy budou firmy chtít uspokojit rostoucí poptávku, budou se muset vydat cestou investic a modernizace výroby,“ dodává.

Historicky ojedinělý výsledek je i to, že hned osm okresů České republiky vykazuje míru nezaměstnanosti nižší než dvě procenta. Jen jediný okres – Karviná – hlásí míru nezaměstnanosti vyšší než osm procent.

Analytici však odhadují, že už od prosince začnou negativně působit sezónní faktory a nezaměstnaných na trhu práce přibude. „O práci přijdou lidé, kteří byli najati na předvánoční výpomoc. S nástupem zimy též zaniknou sezónní práce a některým lidem vyprší smlouvy na dobu určitou,“ odhaduje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Tento nepříznivý efekt se začne vytrácet až v jarních měsících, kdy začnou přibývat sezónní práce.

„Na podzim příštího roku by míra nezaměstnanosti měla poklesnout dokonce až pod úroveň 3,5 %. To bude i nadále vytvářet tlak na růst mezd a zvyšovat apetit domácností utrácet. Reálná mzda se v letošním i příštím roce podle nás zvýší o 4,2 procenta,“ odhadují ekonomové.

Vypadá to, že za stávajících podmínek je český trh práce v podstatě už vyčerpaný a lze hovořit o plné zaměstnanosti. I proto lze počítat s tím, že firmy pod tlakem nedostatku pracovníků při rostoucích zakázkách budou muset začít nabízet ještě zajímavější mzdy.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Jíte rohlíky a chleba z obchodu? Mohou vám šeredně ublížit

Dům a zahrada

Dlažbu lze pokládat různým způsobem. Zvolte metodu podle svých schopností

1. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

2. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

3. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

4. Michaela Badinková bude v Tváři. Hodí se tam?

5. Cher po filmu Mamma Mia chystá desku s písničkami Abby