Další obstrukce? Poslanci chtějí nahlížet do spisu Čapí hnízdo přímo ve Sněmovně.

V kauze Čapí hnízdo je obviněna i manželka Andreje Babiš Monika
 Zprávy 
13. prosince 2017 04:04 / Shutterstock
  8   5
Sněmovní mandátový a imunitní výbor požádal policii, aby jeho členové mohli nahlížet do spisu v případu Čapí hnízdo přímo ve sněmovně za přítomnosti vyšetřovatele. Někteří poslanci to však považují za pouhé obstrukce.
Nejnovější

Z Brna se ozývají výzvy na přijetí migrantů

Mít možnost nahlížet do vyšetřovacího spisu přímo ve sněmovně požaduje sněmovní mandátový a imunitní výbor. Po úterním jednání výboru to potvrdil jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Nyní mohou členové výboru nahlížet do spisu na policii. 

Nový požadavek, aby tato možnost existovala i ve sněmovně, pokládá za zbytečný člen výboru Jakub Michálek (Piráti). „Opravdu už to začíná zavánět obstrukcemi, aby se ta věc neprojednávala,“ řekl Michálek. Je podle něho nepředstavitelné, že sněmovna bude rozhodovat o Babišově a Faltýnkově vydání ke stíhání až po hlasování o vyslovení důvěry Babišově kabinetu. 

Také Miroslava Němcová (ODS) mluví o záměru, aby se o Babišovi a Faltýnkovi nerozhodovalo v nejbližší době. „Mám velké pochybnosti, zda to vůbec bude v lednu,“ reagovala Němcová.

Grospič soudí, že požadavek výboru jeho další jednání z hlediska času neovlivní. Pokud nenastanou nové okolnosti, výbor by se podle něho mohl k případu Čapí hnízdo opět sejít kolem poloviny ledna.

Výbor má za úkol doporučit plénu sněmovny, zda by mělo poslance vydat, nebo ne. Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně manželky premiéra Moniky Babišové.

Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

„Jsem přesvědčen, že je stíhání účelové. Že se nejedná o kauzu Čapí hnízdo, to nebyl žádný dotační podvod. Jsou to domněnky, zkreslené představy a fabulace vyšetřovatele,“ uvedl už dříve Babiš.

Sněmovna musí o vydání poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli imunitu v plném rozsahu. O vydání policie požádala znovu koncem listopadu po sněmovních volbách. 

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Léčivý plevel z pole, který zná každý. Tohle jste o něm netušili

Dům a zahrada

Chystáte si pořídit kočku? Každé plemeno má trochu jinou povahu

1. Kim Kardashian vydělala přes 100 miliónů za 5 minut

2. Pavel Trávníček se chystá k moři a pak honem do práce

3. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

4. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

5. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi