Na výhrůžky Evropské komise přišla z Polska jasná odpověď

EK se obrátila na členské země EU, aby posoudily, zda je v Polsku právní stát v ohrožení
 Zahraniční 
21. prosince 2017 04:22 / Shutterstock
  15   13
Evropská komise došla k závěru, že v Polsku hrozí riziko závažného porušení vlády práva a spustila dosud nikdy nepoužitý postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU.
Nejnovější

Z Brna se ozývají výzvy na přijetí migrantů

Komise se obrátila na ostatní členské země EU, aby v souladu s článkem sedm Lisabonské smlouvy posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení. Podle polské vládní strany Právo a spravedlnost je krok Komise politicky motivovaný. Prezident Andrzej Duda oznámil, že se v rámci kritizované justiční reformy rozhodl podepsat dvojici klíčových zákonů.

Podle prvního místopředsedy Komise Franse Timmermanse byly dva roky trvající opakované snahy o konstruktivní dialog s Varšavou ohledně reformy soudního systému neúspěšné. „Je to další pokus začít dialog k vyřešení situace,“ upozornil Timmermans. Polsko nyní dostalo tři měsíce, aby věc ještě vyřešilo, a pokud se tak stane, je Komise připravena postup zastavit.

Timmermans připomněl, že v posledních dvou letech Varšava přijala více než 13 zákonů ovlivňujících celou strukturu právního systému v Polsku, od Ústavního soudu přes Nejvyšší soud po soudy řadové, polskou Národní soudcovskou radu, prokuraturu až po odborné školství.

„Společným prvkem je, že exekutivní a zákonodárná moc dostává systematickou možnost politicky zasahovat do složení, pravomocí, řízení a fungování moci soudní,“ míní Evropská komise. Varšavě nabídla v pořadí už čtvrté doporučení, jak může situaci napravit a kvůli polskému zákonu o obecných soudech se obrátila na Soudní dvůr EU.

Mluvčí polské vládní strany Pravo a spravedlnost (PiS) Beata Mazureková označila rozhodnutí Bruselu jako politicky motivovaný. Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro reagoval konstatováním, že Polsko bude v „reformě“ soudního systému pokračovat i přes odmítavé stanovisko Evropské komise. „Přijímám toto rozhodnutí klidně. Jde o politiku, ne o vládu práva,“ prohlásil.

„Polsko bude významnou evropskou a unijní zemí jedině tehdy, když bude mít účinné a dobře fungující soudy. Proto musíme zajistit, aby tyto soudy konečně začaly dobře fungovat, a pokračovat v reformě justice,“ dodal Ziobro. Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že se rozhodl podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém - o nejvyšším soudu a soudcovské radě. Duda upozornil, že zákony byly přepracovány po té, co původní verzi odmítl podepsat.

„Vyvolává ve mně znechucením, když slyším hlasy, zejména různých zástupců elit včetně soudcovských elit, jak hrůzostrašný systém se zde zavádí, že způsobí porušení soudcovské nezávislosti a politizaci. Podívejte se, prosím, v kolika zemích má exekutiva vliv na volbu soudců,“ vyzval.

Duda dal za příklad, že ve Spojených státech prezident jmenuje soudce Nejvyššího soudu. „Nevidím žádný problém v tom, že bylo takové řešení zvoleno,“ vzkázal polský prezident kritikům, podle nichž posílí vliv politiků, obzvlášť těch z vládní strany Právo a spravedlnost, na obsazení soudů.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Léčivý plevel z pole, který zná každý. Tohle jste o něm netušili

Dům a zahrada

Chystáte si pořídit kočku? Každé plemeno má trochu jinou povahu

1. Kim Kardashian vydělala přes 100 miliónů za 5 minut

2. Pavel Trávníček se chystá k moři a pak honem do práce

3. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

4. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

5. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi