Žádné velké překvapení se nekonalo. Vláda Andreje Babiše musí podat demisi

 Zprávy 
17. ledna 2018 04:34 / Marie Popelková
  0   1
Imunitní výbor doporučil komoře vydat Babiše a Faltýnka k stíhání ANO
Přesně podle očekávání jednobarevná menšinová vláda hnutí ANO Andreje Babiše nedostala důvěru Sněmovny a bude muset podat demisi. Sněmovní imunitní výbor zároveň doporučil komoře, aby Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka vydala k trestnímu stíhání kvůli případu Farmy Čapí hnízdo.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Babišův tým ale bude vládnout dál do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman několikrát avizoval, že jeho sestavením pověří opět Babiše, jehož hnutí vyhrálo říjnové sněmovní volby. Babiš si od představitelů opozičních stran vysloužil tvrdou kritiku. Politici neúspěch vlády označili za Babišovo selhání a prohru. Prezident Miloš Zeman by podle nich měl buď s dalšími kroky vyčkat na výsledek druhého kola voleb hlavy státu, případně pověřit někoho, kdo se sestavování vlády zhostí odpovědně, informovala o tom ČTK.

"Od prezidenta očekávám, že se zdrží politických rozhodnutí do doby, než bude jasno o jeho dalším mandátu," napsal předseda ODS Petr Fiala na Twitteru s poukazem na nadcházející druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém Miloš Zeman Zeman usiluje o znovuzvolení.

Česko bylo podle předsedy poslanců STAN Jana Farského svědkem ztraceného času v režii Zemana a Babiše. Možnost vydávat zákony a spravovat zemi brzdí právě tito dva politici, dodal. Stačilo by podle něj, kdyby Zeman pověřil jiného člena ANO sestavením vlády, hnutí by mohlo vytvořit koalici s ČSSD a KDU-ČSL. "Zatím jsme svědky mocenských hrátek Babiše a Zemana, kteří se snaží maximálně udržet sebe u moci, ale není to ve prospěch občanů," uvedl.

Pro kabinet hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných. 

Sněmovní imunitní výbor také doporučil komoře, aby Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka vydala k trestnímu stíhání kvůli případu Farmy Čapí hnízdo. Kdy se bude policejní žádostí o jejich vydání zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu