V ČSSD začíná boj o moc. Kdo bude usilovat o předsednický post?

 Zprávy 
29. ledna 2018 04:46 / Jitka Jahodová
  6   9
O křeslo předsedy ČSSD se chce ucházet i Chovanec Česká televize
Počet kandidátů do čela sociální demokracie před sjezdem narůstá. V neděli oznámil záměr ucházet se o post předsedy její úřadující šéf Milan Chovanec i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Oba podpořili jejich domovské organizace. O místo předsedy strany se už dříve přihlásil také současný místopředseda Jan Hamáček nebo bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. 

„Jiří Zimola se rozhodl kandidovat na předsedu ČSSD. Právě to sdělil krajské konferenci v Jindřichově Hradci,“ uvedl na Twitteru bývalý ministr průmyslu Jan Mládek. Zimolu následně podpořilo 129 ze 166 delegátů konference.  

Předsedou ČSSD chce být i Milan Chovanec. Rozhodl se tak poté, co v neděli získal podporu od své domovské krajské konference v Plzeňském kraji, v jejímž čele stojí sedm let. Chovance podpořili spolustraníci i na krajské konferenci ve Zlíně a v Ústeckém kraji. 

„Dostal jsem nominaci krajské organizace v Plzni. Já jsem tím podmiňoval nějakou svou snahu někam kandidovat. Většina delegátů s výjimkou sedmi, kteří se zdrželi, mě nominovala na pozici předsedy sociální demokracie,“ řekl Chovanec. Kdyby ho jeho domovská organizace nepodržela, o nejvyšší stranický post by se prý neucházel. 

Nové vedení si sociální demokraté zvolí na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Kandidaturu na předsedu oznámil vedle Hamáčka a Krejčíka i poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. Většina delegátů krajské konference v Liberci tento týden podpořila také starostku České Lípy Romanu Žateckou. 

Chovanec nabídne členům strany program, který bude hovořit o budoucím směřování ČSSD v otázkách vnitrostranické debaty, komunikace s veřejností a debaty o tom, jestli má jít strana do vlády. Podle Chovance se musí ČSSD vrátit do levé části politického spektra. „My jsme se vydali, ne úplně šťastně, do středu toho politického spektra. A kdokoliv se tam v minulosti vydal, tak tam prostě pohořel,“ poznamenal.

Pro sociální demokracii je podle něj především zásadní najít vnitřní smír mezi různými názorovými proudy. „Já jako zastupující předseda až do sjezdu povedu debatu uvnitř strany o tom, aby sjezd opravdu byl o sjednocení, o navolení dobrého týmu, abychom našli směr pro sociální demokracii. Moje osobní ambice jsou velmi stranou,“ řekl. 

V ČSSD proti sobě dlouhodobě stojí dva hlavní názorové proudy. Jeden konzervativní, který reprezentují především účastníci lánského puče z roku 2013, jako jsou Michal Hašek a Jiří Zimola a patří k nim také například Jaroslav Foldyna či Zdeněk Škromach. Druhý proud patří k liberálnímu křídlu a reprezentují ho lidé jako Jan Hamáček, bývalý premiér Bohuslav Sobotka či Michaela Marksová a Jiří Dienstbier.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu