Finanční úřady kontrolují přes 400 firem. Padla řada trestních oznámení

Koncem minulého roku bylo na Andreje Babiše podáno anonymní trestní oznámení kvůli možnému krácení daně
 Zprávy 
03. února 2018 04:07 / Česká televize
  1   2
Finanční správa kvůli kauze korunových dluhopisů dosud zahájila přes 400 kontrol, dokončila z nich zhruba šest desítek. Podáno bylo kvůli prověrkám úředníků zatím 52 dodatečných daňových přiznání. Úřady navíc podaly 25 trestních oznámení kvůli možnému krácení daně.
Nejnovější

Další ministr české vlády čelí podezření, že opisoval

Zjistil to iROZHLAS.cz z údajů, které finanční správa pod vedením Martina Janečka zveřejnila ve středu na svém webu. „Analytická sestava k prověřovaným korunovým dluhopisům je určena pro veřejnost, abychom ji pravidelně informovali o průběhu kontrol. Přehled budeme vydávat každých šest měsíců,“ uvedla serveru iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Kateřina Vaidišová. 

Finanční úřady rozjely plošné kontroly korunových dluhopisů loni v červnu. Ještě v březnu téhož roku přitom šéf finanční správy Martin Janeček před poslanci tvrdil, že je vše v souladu se zákonem, nakonec ale otočil a kontroly nařídil.

Z aktuálního přehledu, který finanční správa zveřejnila na svém webu, tak vyplývá, že během druhé poloviny roku 2017 úředníci kvůli korunovým dluhopisům provedli 981 místních šetření a zahájili 416 daňových kontrol, z nichž dosud dokončili 64. Údaje jsou platné k 31. prosinci loňského roku. 

Celkem finanční správa kvůli kauze korunových dluhopisů, která loni na jaře stála místo ve vládě Andreje Babiše (ANO), prověřuje přes 1500 firem. Úředníci navíc kontrolují každé zdaňovací období zvlášť, seznam tak obsahuje jednotlivé údaje pro léta 2013 až 2016.

Přehled dále obsahuje informaci, že bylo podáno 52 dodatečných daňových přiznání. Finanční úřady současně v souvislosti s prověrkou korunových dluhopisů dosud podaly 25 trestních oznámení kvůli podezření z krácení daně, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdilo tiskové oddělení. Ze zveřejněného přehledu to totiž jasně nevyplývá.

První zprávu o aktuálním stavu kontrol dostal kabinet Bohuslava Sobotky z ČSSD na stůl loni na podzim. Do té doby úřady provedly 757 místních šetření. Přes 30 firem a podnikatelů současně podalo dodatečné daňové přiznání, na dani tehdy podle Hospodářských novin doplatili přes devět milionů korun. Finanční úřady tehdy zahájily 337 kontrol, z nich dokončily 17 u 13 firem. 

Kauza kolem korunových dluhopisů se řeší už od začátku minulého roku. Tehdy bylo na současného premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podáno anonymní trestní oznámení kvůli možnému krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Babiš v letech 2013 a 2014 nakoupil od společnosti Agrofert korunové dluhopisy v objemu 1,5 miliardy korun.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Pozor! Smoothie není až tak dietní, jak by se mohlo zdát

Dům a zahrada

I obyčejný ubrousek může být ozdobou stolu. Stačí být kreativní

1. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě

2. Václav Jiráček a Elizaveta Maximová přistiženi při něžnostech

3. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

4. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

5. Moderátorku Sandru Parmovou okradli