Strany domlouvají obecné referendum. Bude možné hlasovat o czexitu?

 Zprávy 
07. února 2018 05:00 / Jitka Jahodová
  0   6
ANO odmítá, aby bylo možné hlasovat o „czexitu“ Shutterstock
Zástupci hnutí ANO, SPD komunistů a Pirátů se ve sněmovně sešli na pracovní schůzce kvůli zákonu o obecném referendu. Strany prý ladily noty před tím, než se zákon dostane na stůl ve sněmovně.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Podle předsedy předkládajícího hnutí Tomia Okamury se účastníci schůzky shodli, že by mělo být obecné referendum závazné. Panují ale rozpory, čeho všeho by se mohlo týkat. Podle exministryně spravedlnosti Heleny Válkové zatím trvá hnutí ANO na tom, že by tématem referenda nesmělo být například vystoupení Česka z EU.

Prosazení možnosti všeobecného hlasování o vystoupení z EU – takzvaném „czexitu“ – je ale jednou z priorit hnutí SPD, jehož hlasy by Babišovi mohly pomoct získat důvěru sněmovny. 

Na pracovní schůzce řešili zástupci stran několik okruhů: aby bylo referendum prohlášeno za platné, tak by se ho mělo účastnit zhruba 500 až 700 tisíc lidí. I tady se ale představy stran liší: SPD by si představovalo výrazně méně. Stejně jako v otázce toho, kolik podpisů by mělo být nutné pro svolání všelidového hlasování. I tady je rozptyl od 100 tisíce až po 700 tisíc hlasů.

Podle Okamury panuje shoda na závaznosti referenda. U hranice účasti potřebné pro platnost strany navrhovaly čísla mezi nulou až 35 procenty. „Co se týče podpisů pro vyvolání, nejčastěji se mluví o 500 až 700 tisících podpisů,“ uvedl. SPD dříve navrhovala sto tisíc podpisů, ANO hovořilo až o 800 tisících.

Návrh ústavního zákona předložilo hnutí SPD a Babišova vláda ho navzdory doporučení svých legislativců nezamítla. Podle Okamury na schůzce panovala shoda, že by sněmovna mohla poslat předlohu do Senátu v polovině roku.

Jde ale o ústavní zákon, který by muselo podpořit nejméně 120 poslanců a také třípětinová většina v Senátu, sněmovna navíc v tomto případě nemůže případné senátní veto přehlasovat.

V případě zahraničněpolitických otázek včetně vystoupení Česka z EU by pak mohl být přijat speciální ústavní zákon. To vidí jako cestu předseda KSČM Vojtěch Filip. Piráti zase navrhují speciální podmínky, například výrazně vyšší počet podpisů.

Piráti navrhují, aby se nižší kvórum mohlo týkat vnitrostátních otázek, jako je třeba kouření v restauracích. O členství v mezinárodních organizacích by pak měla rozhodovat kvalifikovaná šedesátiprocentní většina.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu