خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Okamura to má nahnuté. Sílí hlasy na jeho odvolání

 Zprávy 
10. února 2018 04:50 / Jitka Jahodová
  6   23
Podle Bartoška jsou problematické i výstupy dalších členů Okamurova hnutí Česká televize
Lidovecký místopředseda Jan Bartošek pokračuje v tažení za odvolání Tomia Okamury z čela Poslanecké sněmovny kvůli výrokům o koncentračním táboře v Letech.
Nejnovější

Zaslouží si Michal David vyznamenání nebo Zeman jenom provokuje?

Bartošek uvedl, že Okamurovo vyjádření, které například premiér Andrej Babiš přijal jako omluvu, nestačí. Problematické jsou podle něj i výstupy dalších členů Okamurova hnutí.

Když místopředseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura řekl v rozhovoru pro DVTV, že se v knize o letském táboře dočetl, „že nebyl oplocen, že tam měli v podstatě volný pohyb ti lidé,“ nebyl prvním ani posledním představitelem svého uskupení, který pronesl kontroverzní výrok na podobné téma.

Podle Jana Bartoška by tedy měl Okamura opustit vedení dolní parlamentní komory nejenom kvůli tomu, co řekl sám, ale i kvůli tomu, co zaznělo od jeho kolegů. „Bývalý tajemník SPD pan Stáník před svědky prohlásil, že ‚cikáni, židi a homosexuálové patří do plynu‘,“ připomněl Bartošek. Zmínil se také o slovech poslance Okamurova hnutí Miloslava Roznera o „neexistujícím pseudokoncentráku“ v Letech. 

Tomio Okamura se ovšem v úterý ke svému výroku v rozhovoru pro DVTV vrátil. „Já jsem nic takového neřekl. Dokonce jsem adresoval dopis židovské obci, kde se jasně distancuji od zpochybňování utrpení lidí, které se v době druhé světové války odehrávalo v táboře v Letech,“ ujistil na tiskové konferenci. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že Okamurova slova považuje za omluvu a ta mu stačí.

Janu Bartoškovi však nestačí. „Vyjádření pana Okamury beru tak, že říká, co se mu zrovna hodí,“ podotkl. Pokračuje tak pokus o Okamurovo odvolání z vedení sněmovny. K tomu bude nejprve potřeba 80 poslaneckých podpisů, aby se sněmovna tématem vůbec zabývala.

Bartošek je přesvědčen, že navzdory Babišovu stanovisku není snaha o odvolání místopředsedy sněmovny odsouzena k nezdaru. „Vím o některých lidech z hnutí ANO, že jsou připraveni se k iniciativě připojit podpisem,“ naznačil. O tom, že Bartoškův návrh podpoří, uvažuje i ODS, TOP 09, STAN a ČSSD, budou o něm diskutovat Piráti. „Ohledně KSČM mi bylo slíbeno, že bude navrženo, že kdo se chce připojit, může,“ dodal místopředseda KDU-ČSL.

Domnívá se přitom, že jde v tomto případě o problém, který přesahuje běžný rozměr politických sporů. I proto doufá v podporu alespoň části poslanců ANO. „Podle mě je to jedna z věcí, které se týkají vyloženě svědomí. Poslanci by měli hlasovat v souladu se svým svědomím, nikoli na základě nějakých dohod, když se ustavuje vláda. Je zcela zásadní, když řekneme, že nám nevadí, že někdo popírá holocaust a popírá utrpení a smrt lidí. To není zákon, to je otázka svědomí,“ zdůraznil Jan Bartošek. 

Krátce poté se přímo ve sněmovně za svá slova omluvil. Jeho nejhlasitějším kritikem se na politické scéně stal tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka. Jan Bartošek však odmítl, že by byli lidovci vůči svému někdejšímu koaličnímu spojenci Babišovi příliš vlídní.

„My jsme se proti tomu samozřejmě ozvali,“ ujistil. Odmítl, že by se lidovci snažili tehdejšího ministra financí nerozzlobit, aby nezkomplikoval jednání o odkoupení letského vepřína.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Styl

Famózní účinky pomerančové kůry. Odteď už ji nevyhodíte

Dům a zahrada

Jak se u štípání dřeva moc nenadřít? Máme pro vás jednoduché tipy

Zavřít reklamu