Češi vyhodí ročně přes 10 tisíc tun masa

Tisíce zvířat tak umírají zbytečně, říká aktivista
 Zprávy 
12. února 2018 04:49 / Shutterstock
  1   6
Pět milionů zbytečně zabitých kuřat, 100 tisíc prasat nebo 12 tisíc dospělých krav. I tak si můžeme představit množství masa, které lidé v Česku ročně bez užitku vyhodí.
Nejnovější

Další ministr české vlády čelí podezření, že opisoval

Vyplývá to z dat Centra pro výzkum veřejného mínění, podle kterého ročně skončí v popelnici přes 10 tisíc tun masa. Tedy téměř kilogram na každého obyvatele Česka.

Podle Martina Prokopa z iniciativy Z farmy domů, která bojuje proti plýtvání jídlem, lidé chybují už při nákupu. Potraviny kupují v akcích a v mnohem větším množství, než potřebují. Konkrétně u masa to pak znamená zbytečné porážky zvířat.   

„Vzali jsme si to celkové číslo 10 tisíc tun a vydělili ho průměrnou jateční vahou těch jednotlivých zvířat. Chtěli jsme upozornit na to, co to číslo vlastně znamená. Že to nejsou jenom čísla, ale že to jsou v reálu opravdu zvířata, která zemřela úplně zbytečně,“ říká Prokop pro Radiožurnál.

Zákon, který by přiměl domácnosti potravinami neplýtvat, podle Věry Doušové z České federace potravinových bank neexistuje a jedinou možností je osvěta.

Jinak je to ale v případě větších obchodníků. Podle novely zákona o potravinách musí od letošního ledna nabízet neprodejné potraviny, které by jinak skončily na skládce, charitám, třeba skrze potravinové banky.

„Od té novely přibylo všech potravin. Je vidět ten nárůst alespoň trojnásobný. Masa a uzeniny dostáváme zhruba třikrát týdně dvě palety. Řekla bych 9 600 kilo měsíčně,“ odhaduje aktuální dodávky masa pro pražskou pobočku Věra Doušová.

Do procesu darování potravin se zatím zapojilo přes 800 obchodů a dalších 500 se na spolupráci připravuje.  

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Pozor! Smoothie není až tak dietní, jak by se mohlo zdát

Dům a zahrada

I obyčejný ubrousek může být ozdobou stolu. Stačí být kreativní

1. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě

2. Václav Jiráček a Elizaveta Maximová přistiženi při něžnostech

3. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

4. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

5. Moderátorku Sandru Parmovou okradli