خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Jean-Claude Juncker objasnil, jak chce dělat politiku Evropské unie

 Zprávy 
18. února 2018 05:41 / Jitka Jahodová
  1   8
Podle šéfa Komise Jeana-Claudea Junckera rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohla dělat světovou politiku Shutterstock
EU musí podle šéfa Komise Jeana-Claudea Junckera rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohla dělat světovou politiku. V otázkách zahraniční politiky by podle něj neměla být v Evropské radě potřeba jednomyslnost.
Nejnovější

Merkelová chce Maďarsko připravit o jeho nejdůležitější právo

Spolkový ministr zahraničí Sigmar Gabriel vyzýval EU k soudržnosti. Mayová v Mnichově uklidňovala evropské zástupce, že i po brexitu bude podporovat unijní bezpečnostní politiku

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se ve svém mnichovském projevu zaměřil na vnitrounijní problematiku a uvedl, že by společenství mělo rozhodovat rychleji a jednodušeji, aby mohlo dělat světovou politiku. V zahraničněpolitických otázkách by podle něj neměla být v Evropské radě (skupině nejvyšších představitelů unijních států) potřeba jednomyslnost.

„Není možné, že musíme vždy rozhodovat jednomyslně v otázkách bezpečnosti a zahraniční politiky,“ nechal se slyšet Juncker. „Stále znovu zjišťujeme, že konsenzuálních jednomyslných rozhodnutí nejsme schopni,“ zdůvodnil své přesvědčení. Týká se to podle něj tak odlišných otázek jako jsou lidská práva v Číně nebo postoj k Jeruzalému jako hlavnímu městu Izraele.

Je podle něj jasné, že například v otázkách vysílání vojáků bude vždy třeba jednomyslného rozhodnutí, v řadě dalších oblastí ale není nutné. Měnit evropské smlouvy kvůli tomu podle Junckera není třeba, stačí rozhodnutí Evropské rady.

Podobně se ve čtvrtek na konferenci vyjádřila také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. I ona se vyslovila pro většinové rozhodování v zahraničněpolitických otázkách. Juncker vyzval k větší emancipaci Evropy ve vojenské oblasti. Neměla by ale být zaměřena proti NATO nebo USA, míní. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Styl

Domácí úkoly aneb jak neotrávit sebe ani dítě

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní sladidlo bez kalorií

Zavřít reklamu