Fico zaútočil na Kisku kvůli setkání s finančníkem Sorosem

 Zprávy 
06. března 2018 04:25 / Jitka Jahodová
  0   4
Podle Fica prezidentovi nezáleží na vyšetření vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně Aktuality.sk
Slovenský premiér Robert Fico v pondělním prohlášení opět kritizoval prezidenta Andreje Kisku. Tentokrát za jeho setkání s finančníkem Georgem Sorosem. Podle Fica prezidentovi nezáleží na vyšetření vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Fico naznačil, že by Kiskovy návrhy na změny ve vládě nebo předčasné volby mohly souviset právě s prezidentovým setkáním se Sorosem. Ficovo vyjádření kritizovala opozice i zástupci koaliční strany Most-Híd. 

„Já si prosím odpověď pana prezidenta na to, o čem bylo toto setkání, protože vy dobře víte, o kom se teď bavíme, jakým způsobem se tento člověk chová. To, co se stalo po vraždě novináře a jeho přítelkyně, naznačuje, že je zde pokus v tomto státě o totální destabilizaci,“ řekl Robert Fico.   

„Odpoutávání pozornosti konspiračními teoriemi nezbavuje premiéra povinnosti řešit hlubokou politickou krizi, nebo uvolnit místo někomu, kdo to dokáže,“ reagoval Kiskův mluvčí Roman Krpelan.  

V souvislosti s předáním abdikačního listu ministrem kultury Markem Maďaričem prezidentův mluvčí dodal, že premiér ignoruje skutečnost, že se mu hroutí vláda. Rozhovory se zástupci politických stran o vzniklé krizi hlava státu zahájí ve středu.

Prezident Andrej Kiska v neděli navrhl kvůli vraždě Kuciaka rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb. Chce tak obnovit důvěru Slováků v jejich stát. Premiér Robert Fico ale s návrhem Kisky nesouhlasí. Kvůli smrti Kuciaka už rezignoval slovenský ministr kultury Marek Maďarič. Opozice požaduje i odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Fico již v neděli v reakci na prezidentovy návrhy hovořil o tom, že projev hlavy státu „zjevně nebyl napsán na Slovensku“. V pondělí doplnil, že rukopis projevu prezidenta „je někde jinde“. Kiskův mluvčí ještě v neděli reagoval ujištěním, že prezidentův projev byl napsán v Tatranské Javorine, která je na Slovensku. 

Opozice i vládní strana Most-Híd dnešní Ficovo vystoupení kritizovaly. „V demokratické zemi to považuji za absolutně nepřípustný a neakceptovatelný projev premiéra. Pro mě osobně je to absolutně nepřijatelné,“ citoval list Denník N ministryni spravedlnosti a místopředsedkyni strany Most-Híd Lucii Žitňanskou. Zástupci opozice tvrdili, že Ficovo vyjádření hraničí se ztrátou zdravého rozumu a že Fico projevil nejnižší pudy, aby se udržel u moci.

Vražda novináře a jeho přítelkyně vyvolala na Slovensku kromě vlny občanských protestů také třenice v koalici. Most-Híd, která je jednou ze tří vládních stran, vybídla k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je také místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Kaliňák o víkendu takový krok odmítl. Fico řekl, že politickými souvislostmi vraždy se koalice bude brzy zabývat.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu