خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Nejbližší prezidentův člověk dostal výpověď

 Zprávy 
14. března 2018 04:22 / Jitka Jahodová
  0   0
Tillerson se o svém vyhazovu dozvěděl ze sociálních sítí CNBC
Donald Trump v úterý v čele ministerstva zahraničí USA nahradil Rexe Tillersona dosavadním šéfem Ústřední zpravodajské služby CIA Mikem Pompeem. Hlavní americkou výzvědnou službu povede jako první žena v historii Gina Haspelová, dosavadní Pompeova zástupkyně.
Nejnovější

Tohle není pro českou ekonomiku dobrá zpráva

Prezident to uvedl na twitteru. Trump důvod výměny šéfa diplomacie neuvedl, zdroj z ministerstva zahraničí agentuře AP řekl, že ho nesdělil ani Tillersonovi. 

Tillerson se v úterý vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením. Moderátor televize CNN Jake Tapper‏ na svém twitteru s odvoláním na zástupce ministra napsal, že se Tillerson o svém vyhazovu dozvěděl přímo ze sociální sítě.  

Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroj z Bílého domu, požádal Trump Tillersona už v pátek, aby odstoupil. Trump ale nechtěl informaci oznamovat během cesty ministra zahraničí v Africe, uvedl Reuters.

„Mike Pompeo, ředitel CIA, se stane naším ministrem zahraničí. Odvede fantastickou práci! Díky Rexi Tillersonovi za jeho služby! Gina Haspelová se stane novou ředitelkou CIA a první ženou vybranou pro tuto funkci. Gratulace všem!“ napsal Trump. 

Pompeo je podle Trumpa „na této kritické křižovatce“ pro funkci v čele americké diplomacie tím pravým mužem. Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu, naposledy v pondělí se lišily jejich komentáře k politice Ruska.

Vysoký úředník z ministerstva zahraničí v úterý agentuře AP řekl, že Trump své rozhodnutí Tillersonovi nevysvětlil. Tillerson prý nechtěl z úřadu odejít, protože se domnívá, že zatím udělal dobrou práci, zejména co se týče národní bezpečnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Styl

Vybrat dětem gumáky není jen tak. Nekvalitní holinky mohou být nebezpečné

Dům a zahrada

Pěstujte si mátu po celý rok. Víte, který druh je nejlepší a nejchutnější?

Zavřít reklamu