Velvyslanec Kmoníček o pozvání Zemana do Bílého domu

 Zprávy 
29. března 2018 04:15 / Jitka Jahodová
  2   5
Podle velvyslance Kmoníčka pozvání Zemana do Bílého domu platí Česká televize
Českou republiku navštívil předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Třetí nejvyšší ústavní činitel USA se setkal s premiérem v demisi Andrejem Babišem i s předsedy obou komor Parlamentu.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Prezident Miloš Zeman ho ale nepřijal. „U čísla tři to není automatické. Prezident se schází s hlavami států a premiéry. Hrad chce držet preferenci, aby první kontakt byl se Slovenskem,“ vysvětluje velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Podle diplomatických zdrojů serveru Aktuálně.cz ale prezident Zeman odmítl Ryana přijmout, protože se cítí dotčen tím, že z USA nepřišla gratulace k jeho lednovému znovuzvolení.

Kmoníček tomu ale nepřikládá žádný význam, prezident Donald Trump podle něj písemná blahopřání zrušil. „Bílý dům pověřil velvyslance Stephena Kinga, aby blahopřání ústně předal,“ upřesnil v Interview Plus.

Velvyslanec rovněž odmítl informace deníku Právo, podle nichž měl Spojené státy pobouřit Zemanův inaugurační projev, ve kterém kritizoval novináře a některá média, včetně těch veřejnoprávních.

Někdejší ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře zdůrazňuje, že pozvání českého prezidenta do Bílého domu stále platí. Čeká se ale, až americká strana určí termín.

Podle Hynka Kmoníčka to bude možné teprve ve chvíli, kdy bude mít Česko vládu s důvěrou. „Témata jednání budou ve chvíli, až budeme mít vládu, která bude moci rozhodovat věci, které jsou tématy česko-amerických vztahů. Do té doby je to velice obtížné, protože o čem by si vyprávěli?“ ptal se velvyslanec ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Jedním z bodů agendy je podle něj i vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, o něhož kromě Spojených států usiluje i Rusko. Rozhodnutí je na ministru spravedlnosti v demisi Robertu Pelikánovi z hnutí ANO, který tvrdí, že ho prezident Zeman požádal, aby Nikulina vydal do Ruska. 

„Když jsem odjížděl do Spojených států, byla má instrukce přesně opačná. A nikdo ji nezměnil. Žádost americké strany byla první a z pohledu českého práva vše směřuje spíše tímto směrem. Předpokládáme, že bude asi vydán do USA,“ dodal Kmoníček. 

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu