Co si myslí o nové hymně ministr kultury? Nic hezkého to není

Ilja Šmíd za ANO hymnu označil za hudební nevkus a kýč
 Zprávy 
30. března 2018 04:21 / Česká televize
  2   7
Nová hymna má být podle autorů delší, akčnější a bojovnější. Sportovce má podle šéfa olympijského výboru Jiřího Kejvala motivovat do zápasu. Ministr kultury v demisi a muzikolog Ilja Šmíd za ANO ji označil za hudební nevkus a kýč.
Nejnovější

Další ministr české vlády čelí podezření, že opisoval

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš ve středu novinářům v Poděbradech řekl, že prodloužení hymny nepokládá za dobrý nápad. „Já si myslím, že máme krásnou hymnu a není potřeba ji měnit,“ řekl.  Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd si také nemyslí, že česká hymna potřebuje jakoukoliv úpravu. „Podle mého osobního názoru česká hymna nepotřebuje žádnou revizi, žádnou instrumentační úpravu. Myslím, že to, co předkládá olympijský výbor, je nevkusem a kýčem,“ uvedl.

„Respektujeme umělecké vyjádření, ale hymna při ceremoniálních událostech má vyjadřovat určitou důstojnost a tradici, v jaké se doposud interpretovala,“ sdělil oficiální stanovisko svého resortu. „Dohodl jsem se na přelomu ledna a února s předsedou ČOV Jiřím Kejvalem, že oni udělají veřejnou diskusi a ministerstvo kultury svolá grémium odborníků, které se k tomu vyjádří. Sejít by se mělo v týdnu po 10. dubnu,“ doplnil Šmíd.

V tomto grémiu by zasedli čeští odborníci z řad hudebníků, muzikologů nebo také historiků. A diskutovali by o instrumentaci, aranžmá a o hymně jako státním symbolu.

Ministr kultury v demisi a muzikolog Šmíd vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. S dirigentem Jiřím Bělohlávkem spoluzakládal Pražskou komorní filharmonii, kde následně působil jako ředitel. Na stejné pozici pracoval později u Symfonického orchestru hlavníko města Prahy FOK. 

Autorem je skladatel Miloš Bok, ten jakoukoli kritiku odmítá a za svými verzemi si stojí. „Je to naprosto neférová argumentace. Na mé hudbě jim vadí ideologické pojetí, které směšují s kvalitou. Je jednoduché někoho takto napadat, ale hudba se dělí na technickou část, a druhou věcí je vkus nebo hudební estetika, která je každého věc,“ uvedl Bok.

„Co si myslí o sobě ten ministr? Kdo si myslí, že je? Ať něco složí, a pak ať se vyjadřuje,“ opřel se skladatel do šéfa resortu kultury. „Je to ostuda. V celém tomhle světě, který tady je okolo, protože v jakémkoliv jiném národě by za tohle člověk dostal metál a tady za to dostanete jenom plivance a hanbu,“ myslí si Bok.

„Pro sportovní provoz je zejména ta orchestrální verze absolutně přijatelná. Nevidím tam žádný problém,“ dodal.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Pozor! Smoothie není až tak dietní, jak by se mohlo zdát

Dům a zahrada

I obyčejný ubrousek může být ozdobou stolu. Stačí být kreativní

1. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě

2. Václav Jiráček a Elizaveta Maximová přistiženi při něžnostech

3. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

4. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

5. Moderátorku Sandru Parmovou okradli