Jak vnímají Češi Velikonoce?

Stále víc Čechů vnímá Velikonoce jen jako volno
 Zprávy 
31. března 2018 06:41 / Pixabay
  0   1
Velikonoce znamenají pro stále více Čechů jen prodloužené volno a prázdniny. V průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median, tak odpověděla bezmála polovina dotázaných.
Nejnovější

Další ministr české vlády čelí podezření, že opisoval

Jako nejvýznamnější křesťanské svátky je naopak vnímá asi jen pětina lidí, což je nejméně za posledních 13 let. Jak často si spojujeme Velikonoce s příchodem jara, pak podle sociologů určuje hlavně počasí.  „Je právě zajímavé, že v čase spíš roste chápání Velikonoc jako prodlouženého víkendu. 42 procent říká, že to je prodloužený víkend nebo svátek jako každý jiný,“ upřesnil Radiožurnálu sociolog Medianu Daniel Prokop.

Lidí, kteří prožívají Velikonoce jako vrchol liturgického roku, je podle něj naopak stále méně. Zatímco v roce 2005 byly Velikonoce nejvýznamnějším křesťanským svátkem pro třetinu dotázaných, letos se jejich počet snížil zhruba na pětinu. 

„Nejčastěji to říkají lidé nad 60 let, asi 27 procent z nich říká, že to je pro ně primárně nejvýznamnější křesťanský svátek. Což je dáno tím, že religiozita je pořád vyšší v té starší populaci než u těch mladších. Mezi mladšími už to je v podstatě jenom nějaký výkyv v pracovním životě. Ačkoliv byl zavedený Velký pátek, tak ten spíš pomohl tomu, že je to vnímáno jako velký prodloužený víkend," dodal Prokop. 

Jak ale nedávno poznamenal kardinál Dominik Duka, mezi věřícími naopak v poslední době získávají velkopáteční obřady na významu. „My jsme dnes svědky toho, že skutečně velkou přitažlivost má právě velkopáteční liturgie, kde má člověk možnost naučit se na životním příběhu Krista i něco, co potřebuje pro svůj život. Především do takových chvil, kdy se sám cítí opuštěný, a kdy neví, jak dál,“ popsal Duka.

Velikonoce jako symbol jara vnímá podle letošního průzkumu něco přes třetinu dotázaných. To je stejně jako v posledních dvou letech. Ale o poznání méně, než v roce 2009, kdy bylo podle Prokopa o Velikonocích venku příjemně teplo.  

„Ono to záleží na počasí. Když je teplo před Velikonocemi, tak lidé většinou říkají, že to symbolizuje příchod jara a podobně. A když ty Velikonoce jsou brzo, nebo je před nimi zima, tak více převládá to jejich vnímání jako nějakého prodlouženého víkendu,“ řekl na závěr Prokop.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Pozor! Smoothie není až tak dietní, jak by se mohlo zdát

Dům a zahrada

I obyčejný ubrousek může být ozdobou stolu. Stačí být kreativní

1. Brooklyn Beckham je mamánek. Seknul se školou, protože se mu stýská po mámě

2. Václav Jiráček a Elizaveta Maximová přistiženi při něžnostech

3. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

4. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

5. Moderátorku Sandru Parmovou okradli