Dobrá zpráva: Složení českého tuzemáku se měnit nebude. Rozhodla o tom EU

 Zprávy 
18. dubna 2018 04:35 / Marie Popelková
  0   3
EU udělila českému tuzemáku výjimku Ilustrační foto
Milovníci tradičního českého tuzemáku se mohou radovat. V nejbližších letech si nebudou muset zvykat na jinou chuť svého oblíbeného nápoje. Evropská komise České a Slovenské republice udělila výjimku na používání rumového éteru.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a mohou při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět let používat tradiční rumový éter. Stálý výbor Evropské komise výjimku potvrdil v úterý dopoledne. Přechodné období na jeho přidávání v současném složení vyprší v Evropské unii na konci tohoto týdne. Déle ho nechtěla povolit kvůli obsahu škodlivého furanu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) loni upozornil, že některé látky v rumovém éteru, který dodává charakteristickou chuť a vůni českému tuzemáku, mohou být jako rakovinotvorné zdravotním rizikem. Aroma se přitom používá také při výrobě některých nealkoholických nápojů, pekařských výrobků či cukrovinek.

O výjimku, která se týká jen používání tradičního aroma při výrobě tuzemáku a nevztahuje se tedy na cukrovinky a další výrobky, požádaly ČR a Slovensko loni v prosinci. Nyní ji - s pětiletým omezením - potvrdil Stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, přičemž právní finalizace ještě určitou dobu potrvá.

„Rum se v České republice takhle vyrábí už 150 let, takže jsme rádi, že se k tomu Evropská unie postavila tak, že nějakou výjimku nám udělí,“ komentoval očekávaný souhlas výboru ministr zemědělství v demisi za hnutí ANO Jiří Milek.

V Česku podle Hospodářských novin konzumace tuzemáku dlouhodobě klesá. Od 90. let spadla podle dat statistického úřadu až o 30 procent. Přesto je tuzemák nejprodávanější lihovina v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je takzvaný tuzemský rum.

O český tuzemák se v Bruselu začali poprvé zajímat v roce 2003, a to kvůli jeho složení. Protože se nevyrábí ze třtiny, musel přestat používat označení „tuzemský rum“.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu