Dobrá zpráva: Složení českého tuzemáku se měnit nebude. Rozhodla o tom EU

 Zprávy 
18. dubna 2018 04:35 / Marie Popelková
  0   3
EU udělila českému tuzemáku výjimku Ilustrační foto
Milovníci tradičního českého tuzemáku se mohou radovat. V nejbližších letech si nebudou muset zvykat na jinou chuť svého oblíbeného nápoje. Evropská komise České a Slovenské republice udělila výjimku na používání rumového éteru.
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a mohou při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět let používat tradiční rumový éter. Stálý výbor Evropské komise výjimku potvrdil v úterý dopoledne. Přechodné období na jeho přidávání v současném složení vyprší v Evropské unii na konci tohoto týdne. Déle ho nechtěla povolit kvůli obsahu škodlivého furanu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) loni upozornil, že některé látky v rumovém éteru, který dodává charakteristickou chuť a vůni českému tuzemáku, mohou být jako rakovinotvorné zdravotním rizikem. Aroma se přitom používá také při výrobě některých nealkoholických nápojů, pekařských výrobků či cukrovinek.

O výjimku, která se týká jen používání tradičního aroma při výrobě tuzemáku a nevztahuje se tedy na cukrovinky a další výrobky, požádaly ČR a Slovensko loni v prosinci. Nyní ji - s pětiletým omezením - potvrdil Stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, přičemž právní finalizace ještě určitou dobu potrvá.

„Rum se v České republice takhle vyrábí už 150 let, takže jsme rádi, že se k tomu Evropská unie postavila tak, že nějakou výjimku nám udělí,“ komentoval očekávaný souhlas výboru ministr zemědělství v demisi za hnutí ANO Jiří Milek.

V Česku podle Hospodářských novin konzumace tuzemáku dlouhodobě klesá. Od 90. let spadla podle dat statistického úřadu až o 30 procent. Přesto je tuzemák nejprodávanější lihovina v ČR, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je takzvaný tuzemský rum.

O český tuzemák se v Bruselu začali poprvé zajímat v roce 2003, a to kvůli jeho složení. Protože se nevyrábí ze třtiny, musel přestat používat označení „tuzemský rum“.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co se stane s vaším tělem, když se předávkujete růžovými pilulkami proti bolesti?

Dům a zahrada

Nenechte záhony ležet ladem. Poradíme, co sázet v srpnu

Zavřít reklamu