Vítězem voleb je Filip s komunisty

 Zprávy 
20. dubna 2018 17:22 / redakce
  1   3
Předseda KSČM Vojtěch Filip archiv
Alespoň tak vypadá současná politická situace, tvrdí v posledních týdnech mnozí političtí analytici a komentátoři. Co se vlastně Filipovi podařilo? Filip navzdory historicky nejhoršímu volebnímu  výsledku dokázal za pět mesíců to, co se komunistům nedařilo 29 let.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

KSČM je dnes respektovanou a hlavně společností  akceptovanou politickou silou. Až na excesy typu Ondráček na GIBS. Zatímco ostatní politické strany povolební vývoj pravděpodobně  překombinovaly, Filip  zjevně promyšlenou strategií aktivně zapojil komunisty  do vyjednávacího procesu s tím, že do vlády nebude KSČM personálně  zasahovat. Ale zasahuje. Filip spacifikoval privatizační choutky ministra Hünera ohledně lithia, ministr Pelikán odstoupil sám. To všechno s požehnáním a podporou prezidenta Zemana. A nezapomněl vyzvat váhající  ČSSD, aby zapomněla na „staré spory“ a začala jednat s ANO o podpoře levicového programu. Jejich programu. 

To dalo prostor Andreji  Babišovi začít vyjednávat s ČSSD. A komunisti tím dosáhli toho, že vláda směřuje doleva i bez přímé účasti KSČM. Zároveň si podle veřejně dostupných prohlášení prosadili, že mohou předkládat vlastní návrhy zákonů a hledat pro ně podporu i v jiných částech politického spektra. To komunistům dává manévrovací prostor u voličů, aby v případě neúspešného působení vlády Andreje Babiše mohli říct, že stát sa nedá řídit jako firma. Komunistům změnil Filip třicetiletý sen během pěti měsíců na realitu. Ani Machiavelli by to pravděpodobně nenaplánoval lépe. Teď  čeká Filipa sjezd a na něm obhajoba jeho postupu, jeho funkce a jeho představy směřování  KSČM. 

Komunisté teď stojí před rozhodnutím, zda být politickou silou, se kterou se jedná a je schopná prosadit svoje zájmy a zájmy svých voličů, i za cenu horšího volebního výsledku, nebo se KSČM vydá na cestu zpět, na cestu sběru protestních hlasů od Okamury a Babiše, ale za cenu, že s nimi nebude nikdo jednat  ani je respektovat.  

Sám Filip to ostatně naznačil ve svém posledním rozhovoru, když řekl: „Od sjezdu očekávám, že zvolí nové vedení strany, které bude zahrnovat jak prvky kontinuity naší činnosti za posledních 28 roků, tak nové tváře ve všech věkových kategoriích tedy od 20 do 35 let, od 35 do 50 let a také od 50let výše. Zároveň očekávám, že potvrdí správnost kroků vyjednávacího týmu a uloží mu nové úkoly, aby v ČR vznikla vláda s důvěrou“.

Mistr ve vyjednávání těsně před volebním sjezdem KSČM tlačí i na ČSSD, která si v těchto hodinách rozmýšlí, jak zareaguje na další nabídku ANO. Filip ČSSD vzkázal: „Nesoudnost a nadsazené požadavky nejsou výhodou , ale spíše záminkou nepřevzít díl odpovědnosti.“
Tomu se KSČM 29 let po revoluci vůbec nebrání a otevřeně přiznává, že bude chtít posty ve státních firmách. „Ano, je to náš trvalý požadavek a vychází z ústavní konstrukce svobodné soutěže politických stran. Nejde jen o funkce pro KSČM, ale pro celou politickou scénu. Tzv. nepolitická politika zde napáchala již mnoho škod.“ potvrdil Filip.

Úřadující předseda KSČM dále v odpovědích na otázky uvedl:

Komunisté se aktivně zapojili do vyjednávaní o podpoře vlády. Vstoupili jste do vyjednávání o programu se sedmi základními body. Můžete už veřejnosti prozradit, co se Vám podařilo s hnutím ANO vyjednat?
 Ano, jednáme s vítězem voleb a podařilo se zejména prosadit 4 letý plán růstu mezd, aby při evropských cenách také mzdy rostly a mohly se přiblížit mzdám u nejbližších sousedů, dále valorizaci důchodů, ochranu přirodního bohatství. Posílení veřejného sektoru  ve vodním hospodářství, nastartování bytové výstavby, aby dál nerostlo zbytečně nájemné, zastavení privatizačních tendencí ve zdravotnictví a zřízení fondu pro nákladné operace a řadu dalších věcí.

Hovořili jste s ČSSD  o zrušení „Bohumínského“ usnesení?
To mne nezajímá, to je vnitřní problém ČSSD , nechávám to na nich.

Mnozí politici a analytici se vyjádřili v tom smyslu, že skutečným vítězem voleb je Filip s komunisty, Jak hodnotíte takové komentáře?
Nezvítězili jsme , ale víme, že politika není jen o výsledku ve volbách, ale také v proměně volebního výsledku do programu vlády a o to se snažíme.

V mnoha zahraničně-politických máte s hnutím ANO a s ČSSD výrazně odlišné názory. Myslíte, že se Vám jepodaří překonat, resp. už jste je překonali?
Ty asi nepřekonáme, také proto nevstupujeme do vlády , ale trpělivě vysvětlujeme, že náš postoj je opřený o fakta  a události nám dávají za pravdu. Do budoucna máme jistě další šanci o reálnosti a realističnosti našich řešení přesvědčit mnohem více voličů a tedy i naše politické partnery.

Chcete zrušit sankce proti Rusku, ve čtvrtek se Vám podařilo protlačit do druhého čtení zrušení sankcí pro české firmy v Íránu. Část politické scény Vás za to kritizuje. Co Vás vede ke snaze o zrušení sankcí?
Ekonomickým zájmem CR a jejích občanů je dostatek práce pro naše firmy, pro naše pracující a tím další růst ekonomiky , stavět sami sobě překážky a tak na svůj úkor přenechávat zisky jiným je podle mne ekonomický ,ale i politický nesmysl. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu