Česká republika je v EU jednookým mezi slepými a rozhodně by neměla usnout na vavřínech

 Zprávy 
24. dubna 2018 04:35 / Jitka Jahodová
  1   3
Na každého Čecha tak připadá dluh 161 000 korun Pixabay
Česká republika loni obsadila velmi dobrou čtvrtou příčku v pořadí nejméně zadlužených zemí EU. Každý Čech dluží už 161 tisíc. Státní dluh od začátku roku stoupl o 87 miliard na 1,7 bilionu korun.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

Za růstem dluhu je prodej státních pokladničních poukázek. Cílem bylo peníze z prodeje investovat s větším výnosem a získat dodatečné příjmy státního rozpočtu. Jaká je první pětka (procenta veřejného dluhu na HDP)?

1. Estonsko 9,0
2. Lucembursko 23,0
3. Bulharsko 25,4
4. ČR 34,6
5. Rumunsko 35,0

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že absolutní výši státního dluhu se podařilo v posledních pěti letech stabilizovat. Vláda by však neměla „usnout na vavřínech“, neboť je spíše jen „jednookým mezi slepými“.

Varovné je do určité míry už to, že dluh ČR letos už zase poměrně citelně roste. Český státní dluh vykázal v kvartálním sledování v letošním prvním čtvrtletí svoji čtvrtou nejvyšší úroveň v historii ČR. Vyšší byl v prvním kvartále roku 2013 a pak ještě v prvním a druhém čtvrtletí roku 2017.

V měsíčním sledování drží nelichotivý rekord loňský květen, kdy státní dluh ČR vykázal svoji historicky nejvyšší úroveň za jednotlivé měsíce, a sice takřka 1826 miliard korun. Krátkodobé, měsíční výkyvy ve státním dluhu však nelze přeceňovat. Důležitější je středně, a zejména dlouhodobý vývoj. Vzhledem k tomu, že už ve zmíněném prvním kvartále roku 2013 byl státní dluh prakticky shodný jako dnes, konkrétně „jen“ o relativně zanedbatelné 3,5 miliardy vyšší, lze konstatovat, že se absolutní výši státního dluhu podařilo v posledních pěti letech stabilizovat. V poměru k HDP tak dochází k postupnému snižování relativní výše dluhu.

I díky tomu tak v celé EU loni v poměru k HDP vykázaly nižší úroveň veřejného dluhu, jehož je státní dluh zcela nejpodstatnější složkou, pouze tři země, a sice uvedené Estonsko, Lucembursko a Bulharsko. Poměrně zdravé veřejné finance dlouhodobě oceňují mezinárodní investoři, takže česká vláda si půjčuje za jedněch z nejpříznivějších podmínek na světě vůbec. V současné době prosperity by však vláda, jak jsme řekli, neměla usínat na vavřínech, ale pracovat na snižování i absolutní výše dluhu. To se bohužel neděje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Poradíme, jak vybrat parfém krok za krokem

Dům a zahrada

Jak rychle provonět dům: Poslouží bylinky i koření

Zavřít reklamu