Špatná zpráva pro řidiče. Benzín i nafta v ČR nejspíš výrazně zdraží

 Zprávy 
25. dubna 2018 07:07 / Jitka Jahodová
  0   4
Cena ropy znatelně roste, benzín i nafta v ČR nejspíš výrazně zdraží  Pixabay
Žádné dobré zprávy před blížícím se létem a dovolenými. Cena ropy znatelně roste, benzín i nafta v ČR nejspíš výrazně zdraží. Ropa Brent totiž poprvé od listopadu 2014 zdražila nad úroveň 75 dolarů za barel.
Nejnovější

Švýcarsko odmítlo občanství dvěma muslimům, nechtěli podat ruku

Stalo se tak zejména v souvislosti s obavami trhů z odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem a z obnovení sankcí namířených vůči blízkovýchodní mocnosti. Ty by znamenaly omezení dodávek íránské ropy na světový trh, což by pochopitelně vedlo k její horší dostupnosti a tedy růstu ceny. Na něj nyní sázejí spekulanti, kteří vyhánějí cenu suroviny na několikaletá maxima.

Pokud se na zvýšené úrovni cena ropy udrží delší dobu, musí se čeští řidiči ještě před začátkem prázdnin, tj. do konce června, smířit s poměrně citelným zdražením pohonných hmot u našich čerpacích stanic.

Litr benzínu Natural 95 se totiž stále prodává průměrně za cenu jen mírně převyšující 31 korun. Když se však ropa naposledy prodávala za 75 dolarů za barel, v listopadu před čtyřmi lety, stál litr benzínu Natural 95 průměrně 35,20 koruny.

Koruna přitom tehdy byla o něco slabší vůči dolaru než dnes. Dolar se prodával za 22,1 koruny, zatímco dnes stojí 20,8 koruny. Silnější koruna působí ve prospěch nižších cen pohonných hmot. I tak ovšem při setrvání ceny ropy na úrovni kolem 75 dolarů za barel nelze vyloučit růst cen benzínu v ČR průměrně až do pásma 34,50 až 34,70. Litr benzínu by tak byl přibližně o 3,50 koruny dražší než dnes. V podobném rozsahu by zdražila také nafta, která se dnes prodává za zhruba 30,20 koruny za litr.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Styl

Co se stane s vaším tělem, když se předávkujete růžovými pilulkami proti bolesti?

Dům a zahrada

Nenechte záhony ležet ladem. Poradíme, co sázet v srpnu

Zavřít reklamu