Babiš žaluje slovenský list o milion eur

 Zprávy 
26. dubna 2018 04:02 / Jitka Jahodová
  1   6
Sarkocy je to sprostý lhář, říká premiér Facebook
Premiér v demisi Andrej Babiš (hnutí ANO) žaluje vydavatele slovenského listu Nový Čas. Nelíbí se mu únorový rozhovor s bývalým příslušníkem komunistické Státní tajné bezpečnosti Jánem Sarkocym. Ten Babiše označil za vědomého spolupracovníka StB.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Babiš Sarkocyho označil za „sprostého lháře“. V žalobě podle slovenských médií požaduje omluvu a odškodnění milion eur (přibližně 25,5 milionu korun).

Sarkocy v rozhovoru s titulkem „Otevřená zpověď špiona z Československa: Jak jsem verboval Corbyna a Babiše“ řekl, že Babiš pracoval pro StB vědomě a kvůli osobnímu profitu. „Od začátku byl vědomý spolupracovník,“ tvrdí Sarkocy s tím, že velel Babišovi z toho důvodu, že jezdíval často do Maroka.

Nový Čas citoval ve středu text žaloby od Babišova advokáta Vojtěcha Agnera: „Žalobce považuje publikování lživých výroků o jeho osobě za obrovskou křivdu. Žalobce celý svůj život tvrdě pracoval. Své jméno si začal budovat jako podnikatel. Díky jeho pracovitosti, vytrvalosti a zejména díky jeho důvěryhodnosti se mu v této oblasti podařilo dosáhnout významných úspěchů.“

Vydavatel deníku omluvu odmítl. Podle jeho právnické kanceláře Babiš nedokázal, že nebyl agentem StB. „Vzhledem k tomu, že otázka spolupráce žalobce s StB byla předmětem soudního sporu, veřejnost měla legitimní zájem poznat tvrzení bývalého příslušníka StB o těchto skutečnostech. Nebylo pravomocně rozhodnuto, že žalobce je v spisech StB evidován neoprávněně,“ řekl podle listu advokát Ján Havlát.

Podle deníku musí Babiš jako veřejný činitel snést i vyšší míru kritiky. „Babiš je silným mediálním magnátem, který vlastní zásadní česká a některá slovenská periodika, a většina médií, včetně Nového Času, už zveřejnila jeho prohlášení tom, že Sarkocy lže,“ píše Nový Čas.

Premiér připouští, že je evidován v seznamech československé tajné policie jako agent, soudně se proti tomu ale brání. „Nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, žádný důkaz neexistuje,“ opakoval v únoru Babiš. V březnu podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocnému rozhodnutí bratislavského krajského soudu, který v obnoveném procesu letos v lednu zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech StB evidován jako agent neoprávněně.

Bratislavský krajský soud zamítl Babišovi žalobu v souladu s loňským verdiktem slovenského ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou ve sporu neměl být Ústav paměti národa. Verdikt ústavního soudu znamenal průlom v praxi slovenských soudů, které ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě ÚPN.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Náměsíčnost není radno podceňovat. Člověk si může i velmi vážně ublížit

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu