Jak plní vláda státní rozpočet?

Strakova akademie - sídlo české vlády
 Zprávy 
03. května 2018 04:15 / Wikipedie
  0   1
Plnění státního rozpočtu dopadlo v dubnu hůře než ve stejném měsíci loni a předloni. Z dlouhodobého hlediska jde ovšem stále o nadprůměrné dobrý výsledek. Stojí za ním zlepšení čerpání prostředků z fondů EU a současně zlepšení mechanismů daňového výběru.
Nejnovější

Problémy kolem novičoku zdaleka nekončí

Zlepšení daňového výběru má na svědomí v prvé řadě zavedení elektronické evidence tržeb, i když podstatná část navýšení v daňovém inkasu je důsledkem obecné ekonomické prosperity a neutuchajícího růstu ekonomické aktivity.

Neduhem vládního hospodaření v letošním roce tak jako již „tradičně“ zůstává chabá investiční činnost. Ovšem i ta se zrychlením tempa čerpáním prostředků z fondů EU zintenzivňuje.

Plnění rozpočtu poněkud zkomplikuje odložení zavedení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb, ovšem v případě zavedení těchto vln by byl dopad na státní rozpočet tak jako tak slabší než u prvních dvou vln. 

České veřejné finance si v mezinárodním srovnání nadále stojí velmi dobře. Slabinou je však důraz na běžné, provozní výdaje neinvestiční povahy, zatímco ty investiční zůstávají nadále poměrně slabé.

Dubnová čísla:

  • Dubnový přebytek státního rozpočtu činil 0,8 miliardy korun.
  • Oproti březnu tak klesl zhruba o 15,5 miliardy korun.
  • Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně stouply o 35 miliardy na 442,2 miliardy korun. Stouply i výdaje, a to o více než 40 miliard korun na 441,5 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci dubna stouply meziročně o 35 miliard na 442,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 40,4 miliardy na 441,5 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 26,1 miliardy zhruba na 377 miliard korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 4,5 procenta na 89,3 miliardy korun. Úřad dodal, že na úrovni veřejných rozpočtů inkaso DPH ke konci dubna meziročně vzrostlo o osm procent.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci dubna na ně z rozpočtu šlo 184,8 miliardy korun, meziročně o 8,1 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Toužíte po krásně opálené kůži? Jezte tyto potraviny

Dům a zahrada

Jak si vytvořit jezírko na zahradě jednoduše a nezruinovat přitom domácí rozpočet?

1. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

2. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

3. Moderátorku Sandru Parmovou okradli

4. Takhle to Nikol Moravcové slušelo po rozlučce se svobodou

5. Simona Krainová musela zrušit dovolenou