Vláda mě zklamala a končím, překvapil prezident

 Zahraniční 
16. května 2018 04:02 / Jitka Jahodová
  0   6
Slovenský prezident Andrej Kiska se nebude ucházet o druhé funkční období Česká televize
Slovenský prezident Andrej Kiska se nebude ucházet o druhé funkční období. Oznámil to na úterní tiskové konferenci. K jeho rozhodnutí jej vedly rodinné důvody i podle něj špatná reakce vlády na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

„Chci dnes veřejnosti oznámit, že se nebudu podruhé ucházet o funkci hlavy státu," řekl Kiska na tiskové konferenci. Zdůraznil, že se nikdy netajil tím, že je pro něj rodinný život důležitý. Minulý rok jeho rodina zažil a šťastné i tragické události.

 „Čas strávený s nejbližšími, s manželkou, dětmi a rodiči, je nenahraditelný. Pokud má náš život mít smysl, nemůžeme je odsouvat na vedlejší kolej," řekl Kiska. Jeho rozhodnutí ale ovlivnila také nepřesvědčivá a arogantní reakce vlády na vraždu novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Kiska zmínil, že musel jít až na hranici pravomocí prezidenta. „Zapojil jsem se i do politických sporů, které jsem považoval důležité pro formování charakteru naší krajiny. Tohoto rozhodnutí nelituji. Jsem přesvědčivý, že je důležité se vždy postavit za demokratické, evropské a spravedlivé Slovensko," řekl Kiska.

Na rozhodnutí slovenského prezidenta netrpělivě čekaly pravicové opoziční strany, které zatím kandidáty nepředstavily. Ty na Kisku tlačily, aby své rozhodnutí oznámil dříve, než na konci léta, jak původně avizoval.

Část veřejnosti má podle Kisky předsudky, že se jako nadstranický prezident zapojil do politických soubojů. „Bude lepší, když si Úřad prezidenta neponese tyto příběhy konfrontace do dalšího období. Podle mě je správné, aby si občané příští rok vybrali prezidenta, který neponese tíži zápasů, kterou jsem nesl. Proto si bude Slovensko v roce 2019 volit nového prezidenta bez mé účasti," dodal Kiska.

Kiska je dlouhodobě nejoblíbenější slovenský politik. Zmínil, že bude přemýšlet, jak tuto důvěru veřejnosti využít do budoucna a "přispět k začátku nové politické éry na Slovensku". Své rozhodnutí hodlá oznámit po listopadových komunálních volbách.

Kiska v roce 2014 překvapil, když v prezidentských volbách coby úspěšný podnikatel a politický nováček porazil dlouholetého premiéra Roberta Fica. Novou hlavu státu si Slováci zvolí na přelomu února a března 2019.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu