Hypotéky dále zdražují. Do konce roku bude ještě hůř

Průměrná sazba hypoték v ČR byla naposledy vyšší v září 2014
 Zprávy 
17. května 2018 04:46 / Pixabay
  0   0
Růst sazeb hypoték pokračoval i v dubnu, byť v o trochu mírnějším tempu než od ledna do března, kdy bylo jeho tempo poměrně ostré. Platí tak nyní, že průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – byla naposledy vyšší v září 2014.
Nejnovější

Problémy kolem novičoku zdaleka nekončí

V lednu až dubnu průměrná sazba v souhrnu vylétla o 0,32 procentního bodu, na současnou úroveň 2,51 procenta. Hypotéky tedy v souhrnu letos rostou nejrychleji od roku 2008. Rostoucí sazby hypoték jsou jedním z důvodů, proč zájem o ně ochabuje. Dalšími důvody jsou růst cen nemovitostí a obava stoupajícího počtu Čechů z bubliny.

Tuto obavu nerozhání ani Česká národní banka, podle níž jsou ceny nemovitostí v ČR aktuálně nadhodnoceny o zhruba deset procent. Samotná ČNB také přispívá k ochlazení zájmu o hypotéky, a sice svojí regulací v podobě doporučení k omezení poskytování hypoték s vysokým podílem úvěru k hodnotě nemovitosti.

Letošní razantní nárůst hypotečních sazeb, který ovšem nastává z rekordně nízkých úrovní, odpovídá podmínkám na mezibankovním trhu, na němž bankám zdražují zdroje. Od začátku května opět citelněji roste výnos z tuzemských desetiletých vládních dluhopisů. A právě vývoj výnosů dlouhodobých dluhopisů vlády ČR je se sazbami hypoték poměrně úzce svázán.

Ačkoli v dubnu tlak na růst sazeb hypoték polevil, ruku v ruce s poklesem výnosu zmíněných dluhopisů, ve zbytku roku lze čekat další růst hypotečních sazeb. Ke konci roku tak průměrná sazba hypoték atakuje úroveň tří procent.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Toužíte po krásně opálené kůži? Jezte tyto potraviny

Dům a zahrada

Jak si vytvořit jezírko na zahradě jednoduše a nezruinovat přitom domácí rozpočet?

1. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

2. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

3. Moderátorku Sandru Parmovou okradli

4. Takhle to Nikol Moravcové slušelo po rozlučce se svobodou

5. Simona Krainová musela zrušit dovolenou