Překvapivý krok evropských lídrů proti Donaldu Trumpovi

 Zprávy 
20. května 2018 04:30 / Jitka Jahodová
  5   6
Podle evropských lídrů jedná Donald Trump nevypočitatelně Facebook
Vrcholní politici členských států a institucí Evropské unie se v bulharském hlavním městě Sofii shodli, že se nenechají „šikanovat“ a „zastrašovat“ americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A to ani jeho jednostranným vypovězením jaderné dohody s Íránem, ani hrozbami uvalit na unijní státy cla na dovoz oceli a hliníku do USA.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

V Bulharsku se sešli evropští lídři na pozvání domácích hostitelů, kteří právě předsedají Evropské unii. Cílem summitu mělo být především jednání s šesti zeměmi západního Balkánu, kterým chtěl evropský blok poprvé po patnácti letech dát znovu jasně najevo, že mohou počítat s případným přistoupením do projektu evropského sjednocení. Partnerství Evropské unie s nečlenskými zeměmi na Balkáně má také sloužit k potlačení rostoucího vlivu Turecka a Ruska v regionu.

Ale nečekaně agresivní kroky Donalda Trumpa za posledních několik týdnů situaci změnily. Autor článku připomíná, že americký prezident odložil zavedení přirážek na ocel a hliník z Evropy o pouhý měsíc. Toto období má sloužit k dalšímu vyjednávání s Bruselem.

Druhý nečekaný a agresivní krok Bílého domu je podle portál Politico jednostranné vypovězení jaderné dohody, uzavřené s Teheránem v roce 2015 pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN, Evropskou unií a Německem. To vše tedy přimělo evropské politické vůdce změnit program jejich bulharského setkání.

Podle nejmenovaného zdroje účastnícího se rokování večeře v Sofii ve středu skutečně začala tematickým rozhovorem podle původního plánu. Tedy debatou o digitálních a technologických inovacích. Brzy se ale stočila k méně příjemnému tématu jménem Donald Trump.

Tón diskuze ještě před neformálním setkáním státníků nastavil stálý předseda Rady Evropské unie Donald Tusk. „Potřebujete vůbec nepřátele, když máte takové přátele?,“ prohlásil zasmušile šéf evropských summitů na adresu amerického prezidenta.

Výrok jedné z nejvyšších figur unijní politiky se pro jistotu také rychle objevil na Twitteru, oblíbeném komunikačním prostředku šéfa Bílého domu, dodává evropský server. A podotýká, že dva nejvlivnější politici mezi členskými státy, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, nedávno Donalda Trumpa navštívili ve Washingtonu.

Diplomatický zdroj pod podmínkou anonymity Politicu řekl, že oba lídři teď se svými protějšky sdíleli své osobní zkušenosti, které získali při pokusu odradit amerického prezidenta od vypovězení jaderného ujednání s Íránem.

Evropské vlády jsou nyní obzvláště rozčarované kvůli sporu o cla na ocel a hliník. V průběhu společné neformální večeře se údajně evropští vůdci shodli, že „Evropská unie odmítá vyjednávat s pistolí u hlavy“.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Silonky jako módní doplněk: Jaké vybrat a s čím je kombinovat?

Dům a zahrada

Věci, které byste měli vědět o houbičce na nádobí

Zavřít reklamu