První bojové nasazení na světě. Bombardéry F-35 zaútočily

 Zprávy 
23. května 2018 04:45 / Jitka Jahodová
  2   1
Stíhačka Lockheed Martin F-35 Lightning II U. S. Air Force
Izraelské letectvo jako první na světě útočilo stíhacím bombardérem F-35, označovaným za bojový letoun 21. století. Generálmajor Amikam Norkin to řekl před veliteli zahraničních armád a ukázal snímky F-35 kroužícího nad libanonským hlavním městem Bejrútem.
Nejnovější

Parlamentní boj o uzákonění manželství homosexuálů vyvolává bouřlivé emoce

Podle Norkina letectvo nasadilo tyto stroje dvakrát při operacích na Blízkém východě. „Jsme první na světě,“ řekl. Bombardéry F-35 mají schopnost krátkého vzletu i přistání a jsou téměř nezachytitelné radarem. Výrobcem je firma Lockheed Martin a tato letadla jsou určena hlavně americké armádě a velmi úzkému okruhu amerických spojenců, mezi nimiž je Izrael.

Norkin také prezentoval bilanci o raketových útocích na Golanské výšiny ze Sýrie. Podle něj tam bylo vypáleno 32 raket a na izraelská letadla při odvetných operacích pak ze Sýrie vzlétlo 100 raket protiletecké obrany. Norkin raketové útoky na Izrael připsal íránským jednotkám Kuds, což jsou oddíly íránských revolučních gard operující v cizině.

Izraelské letectvo v nebývale intenzivních protiútocích bombardovalo 50 íránských cílů v Sýrii, což je podle armády „jedna z nejrozsáhlejších operací letectva za minulé desetiletí“. Kromě pozic členů jednotek Kuds Izraelci útočili také na logistická velitelství, vojenský tábor a stanoviště rozvědky.

„Ověřovali jsme, co Íránci dělají v naší blízkosti. Jednotky Kuds zřídily základnu T-4 ve vzdálenosti 250 kilometrů od Izraele. Odtud se na nás pokoušeli zaútočit bezpilotním letadlem, které se před několika měsíci dostalo nad Izrael. Zjistili jsme pak, že na této základně skladují zbraně včetně protivzdušných systémů, proto jsme na ni minulý měsíc zaútočili,“ řekl Norkin.

Izrael se držel stranou syrské války, ale od počátku dal najevo, že bude bránit vyzbrojování libanonského Hizballáhu a hrozbě ze strany Íránu. Hizballáh a Írán jsou spolu s Ruskem hlavní spojenci Damašku, Írán poskytuje Hizballáhu výzbroj.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Styl

Silonky jako módní doplněk: Jaké vybrat a s čím je kombinovat?

Dům a zahrada

Věci, které byste měli vědět o houbičce na nádobí

Zavřít reklamu