Babiš o Benešových dekretech. Co si o tomto problému myslí?

Pro Babiše jsou Benešovy dekrety jsou uzavřená záležitost
 Zprávy 
25. května 2018 04:09 / Shutterstock
  3   5
Poválečné Benešovy dekrety jsou uzavřená záležitost. Prohlásil to ve čtvrtek premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. Nedovede si také představit, že by se v Česku konal sudetoněmecký sjezd.
Nejnovější

Kam se zachráněnými 450 migranty? Babiš i Hamáček mají jasno

„Pro nás je to jasně jednou pro vždy uzavřená záležitost,“ řekl premiér v demisi Andrej Babiš během čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně, kdy se poslanci mohou zeptat předsedy vlády a jednotlivých ministrů na cokoliv.

Pojem Benešovy dekrety se užívá pro soubor právních norem, které v letech 1940 až 1945 vydával prezident Edvard Beneš, a to jak v londýnském exilu, tak po návratu do Československa. Na jejich základě mimo jiné přišli někteří Němci o občanství, půdu a majetek. Dodnes se tak někteří Češi obávají prolomení těchto dekretů, kdy by sudetští Němci mohli chtít majetek zpět.

O Benešových dekretech se také po několika letech mluvilo o víkendu na sjezdu sudetských Němců v bavorském Augsburgu. Státní tajemník německého ministerstva vnitra Stephan Mayer řekl, že Benešovy dekrety nepatří do dnešní Evropy. Označil to za svůj osobní názor. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt pak vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí o případném zrušení takzvaných Benešových dekretů je výhradně na Česku.

Babiš ve čtvrtek upozornil, že sjezdu se letos nikdo ze členů jeho vlády nezúčastnil. „Pan Posselt na 69. sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu dne 18. května 2018 vyjádřil politování nad tím, že se tentokrát sjezdu nezúčastnil nikdo ze současné vlády, tudíž naší vlády. Naše pozice je jasná,“ prohlásil premiér v demisi.

Babiš také reagoval na Posseltův výrok, že sjezd by se v příštích letech mohl poprvé uskutečnit v Česku. „Takovýto sněm není možné u nás uspořádat bez souhlasu nějakého konkrétního města. A já pochybuji o tom, že by se takové našlo,“ doplnil předseda vlády v demisi.

Benešovy dekrety považují za překonané také další čeští politici. Podle některých by se již otázky dekretů neměly z minulosti vytahovat. Někteří politici je považují za vyhaslé, další kritizují opětovné otevírání tématu.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Vrásky na čele zbytečně přidávají roky. Známe triky, jak se jich docela snadno zbavit

Dům a zahrada

Když vás omrzí zavařování, zkuste fermentaci ovoce

1. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

2. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

3. Moderátorku Sandru Parmovou okradli

4. Takhle to Nikol Moravcové slušelo po rozlučce se svobodou

5. Simona Krainová musela zrušit dovolenou