Nachází se Česko v hluboké politické krizi nebo nenachází?

 Zprávy 
28. května 2018 04:15 / Jitka Jahodová
  1   5
Nemáme žádný plán B, řekl Brabec v České televizi Česká televize
Předseda ODS Petr Fiala tvrdí, že Česko zažívá hlubokou a nejdelší politickou krizi od listopadu 1989. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce. Situaci, kdy vláda sedm měsíců od voleb stále nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vnímá stejně i předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Místopředseda ANO a vicepremiér v demisi Richard Brabec však takové hodnocení odmítá. „Já politickou krizi beru tak, že nefunguje vláda, sněmovna je roztržená, na ničem se nemůže shodnout, neschvaluje zákony. Ale to není pravda. Dnes je stav takový, že sněmovna funguje,“ řekl Brabec.

Fiala si však myslí, že sedmiměsíční existence vlády bez důvěry už je mimo rámec ústavy. Jedním z viníků je podle šéfa ODS prezident Miloš Zeman, který dává hnutí ANO volné ruce a netlačí ho ke snaze o hledání podpory většinou poslanců. Podle Bartoše by v případě dalších průtahů při druhém jmenování premiéra bylo namístě zvážit ústavní žalobu na prezidenta. 

Hnutí ANO jedná o koaliční menšinové vládě s ČSSD za podpory komunistů. Sociální demokraté ke vstupu do kabinetu pořádají vnitrostranické referendum, jehož výsledky by měly být známé v polovině června. Brabec věří, že ho schválí a bude moci vzniknout vláda s důvěrou. „Nemáme žádný plán B,“ dodal. 

Některé okolnosti sociálně demokratického referenda jsou podle Bartoše podezřelé. „Zveřejňování průběžných výsledků v krajích dává prostor k nátlaku i stranickému boji v rámci sociální demokracie,“ upozornil. Myslí si, že jedním z hráčů, který na ČSSD tlačí, je prezident. 

Předčasné volby nepovažuje nikdo z trojice diskutujících za dobré řešení. Podle Brabce se však může stát, že nebude jiná možnost. Takovou interpretaci důrazně odmítl Fiala. „Jako by neexistovala jiná varianta, než že za každou cenu bude Andrej Babiš premiérem. Nemůžeme přistoupit na to, že všechno je to o jednom člověku,“ řekl a upozornil, že ANO nezískalo ve volbách 50 %, ale jen 30 % hlasů, a nemůže si tedy dělat, co chce. 

Šéf ODS připomněl, že jmenoval pět podmínek, které by vládu s důvěrou neopírající se o extremistické strany KSČM a SPD umožnily. Mezi nimi je například odchod trestně stíhaného Babiše z vlády nebo konec hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD.

Ta funguje jak podle Fialy, tak i podle Bartoše. Rozbít tento pakt mohlo podle šéfa Pirátů jedině odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z vedení sněmovny, což zpočátku požadovala ČSSD. „To bylo to jediné, co to mohlo narušit. Z tohoto požadavku bohužel ČSSD ustoupila,“ řekl Bartoš.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Sportka v Československu: Kdy se losoval první výherce a kolik se dalo vyhrát pěněz?

Dům a zahrada

Na zasněžené silnici je třeba změnit styl jízdy

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu