Počasí v Česku je o 40 dní napřed a odpovídá úplně jiné zemi

 Zprávy 
30. května 2018 04:08 / Jitka Jahodová
  1   1
Současné teploty jsou nezvykle vysoké Pixabay
Venkovní teploty totiž koncem května připomínají spíše začátek letních prázdnin. Už duben přinesl extrémně teplé počasí a rovněž květen se zřejmě zařadí mezi rekordní roky. Podle meteorologů je letos počasí v Česku asi o 40 dní napřed a odpovídá klimatu v Maďarsku.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Kvůli vysokým teplotám hrozí dnes silné bouřky, přívalové deště a někde i kroupy. Výstraha meteorologů platí pro západní část Středočeského kraje a také pro Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj mezi 12:00 a 22:00. 

Meteorologové upozorňují, že může dojít k zatopení sklepů nebo podemletí silnic. Hlavně menší toky se pak mohou prudce rozvodnit, dá se očekávat i rychlý odtok vody ze svahů a zatopení níže položených míst.

Silné bouřky postihly západní část republiky už minulý týden a podle pojišťoven napáchaly škody v řádu milionů korun. Za posledních 30 dnů dosáhl průměr denních teplot 16,2 °C, což v historických tabulkách odpovídá období od 6. června do 5. července.

„Abychom zjistili, o kolik si letošní počasí pospíšilo směrem k létu, spočítali jsme průměrnou teplotu na stanici Praha-Ruzyně za posledních 30 dní a hledali, pro jaké kalendářně nejbližší období odpovídá tato teplota dlouhodobým průměrům. Schválně jsme použili starší normál 1961–1990, aby lépe vynikl rozdíl mezi ‚normální‘ a letošní teplotou,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

V Česku už teď panuje velmi teplé letní počasí, přičemž léto ještě nezačalo. Podle meteorologického kalendáře trvá léto od začátku června do konce srpna a podle astronomického kalendáře začíná 21. června. 

Už duben ale přinesl extrémně teplé počasí a skončil jako nejteplejší měsíc duben od počátku měření v roce 1961. Teplé počasí navíc pokračovalo také v květnu: „Předběžný odhad je, že bude patřit mezi pět nejteplejších v historii pozorování,“ dodává ČHMÚ. 

Současně také v dubnu i květnu ubylo srážek. Podle ČHMÚ spadla v dubnu méně než polovina běžných srážek a rychlý pokles toků po srážkách z minulého týdne ukázal, že sucho pokračuje. „Například na východě Čech od roku 2014 napršelo o 623 milimetrů vody méně, než by bylo obvyklé, chybí tak téměř celý rok srážek,“ upozorňují meteorologové.

Z nezvykle teplého jara nemají příliš velkou radost zemědělci. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana mohou vysoké teploty zpomalit růst a naopak uspíšit vývoj, což by mohlo znamenat nižší výnosy. Nedostatek vody v řekách zase dělá starost vodákům i půjčovnám lodí či provozovatelům kempů.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu