Proč potřebujeme protikuřácký zákon?

Nejvíce kuřáků v Česku se vyskytuje mezi mladými lidmi
 Zprávy 
01. června 2018 04:27 / Pixabay
  0   5
Takzvaný protikuřácký zákon je potřeba zachovat alespoň dalších několik let beze změny, aby bylo možné s dostatečným odstupem zhodnotit jeho dopady. Po roce účinnosti zákona to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Nejnovější

Kam se zachráněnými 450 migranty? Babiš i Hamáček mají jasno

Kromě toho uvedl, že nejvíce kuřáků v Česku se vyskytuje mezi mladými lidmi. Ti se do začátku účinnosti zákona hojně oddávali tabákovým výrobkům v barech a na diskotékách. Také proto je zákon ve stávající podobě důležitý, zdůraznil Vojtěch. 

„Nejvíce kuřáků u nás je ve věku 15–24 let. To je zásadní problém, protože ze všech průzkumů vyplývá, že pokud v tomto věku v zásadě děti začínají kouřit, pak se závislosti těžko zbavují. Z průzkumů mezi touto populací jsou uváděna místa, kde začínají kouřit, právě různé bary, diskotéky a podobně. Proto je nutné, aby zákaz kouření v těchto prostorách zůstal zachován,“ prohlásil ministr v demisi.

Nejčastěji se v této věkové kategorii kouří 5–9 cigaret denně, doplnila Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle jejích slov toto rozmezí denního počtu cigaret uvádí 42 procent právě mladých lidí. 

„Z těchto téměř dětských kuřáků se pak stávají dospělí kuřáci. Tam je sice absolutní hodnota prevalence nižší, nicméně v této kategorii dalších věkových skupin kouří 15–24 cigaret denně,“ dodala.

Ministr Vojtěch je rád, že ve sněmovně neprošly nedávné snahy zmírnit protikuřácký zákon a povolit majitelům restaurací a barů zřizování stavebně oddělených kuřáren. „Kouř má tu vlastnost, že se velmi snadno šíří. Proto jsem odpůrcem zřizování kuřáren, protože nikdy není možné zajistit, aby se kouř nedostal do druhé, nekuřácké části,“ prohlásil.

jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Nejenom voní, ale i chutnají. Dopřejte si k obědu šeřík nebo sedmikrásku

Dům a zahrada

Když vás omrzí zavařování, zkuste fermentaci ovoce

1. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

2. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

3. Moderátorku Sandru Parmovou okradli

4. Takhle to Nikol Moravcové slušelo po rozlučce se svobodou

5. Simona Krainová musela zrušit dovolenou