Proč potřebujeme protikuřácký zákon?

 Zprávy 
01. června 2018 04:27 / Jitka Jahodová
  0   5
Nejvíce kuřáků v Česku se vyskytuje mezi mladými lidmi Pixabay
Takzvaný protikuřácký zákon je potřeba zachovat alespoň dalších několik let beze změny, aby bylo možné s dostatečným odstupem zhodnotit jeho dopady. Po roce účinnosti zákona to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Kromě toho uvedl, že nejvíce kuřáků v Česku se vyskytuje mezi mladými lidmi. Ti se do začátku účinnosti zákona hojně oddávali tabákovým výrobkům v barech a na diskotékách. Také proto je zákon ve stávající podobě důležitý, zdůraznil Vojtěch. 

„Nejvíce kuřáků u nás je ve věku 15–24 let. To je zásadní problém, protože ze všech průzkumů vyplývá, že pokud v tomto věku v zásadě děti začínají kouřit, pak se závislosti těžko zbavují. Z průzkumů mezi touto populací jsou uváděna místa, kde začínají kouřit, právě různé bary, diskotéky a podobně. Proto je nutné, aby zákaz kouření v těchto prostorách zůstal zachován,“ prohlásil ministr v demisi.

Nejčastěji se v této věkové kategorii kouří 5–9 cigaret denně, doplnila Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle jejích slov toto rozmezí denního počtu cigaret uvádí 42 procent právě mladých lidí. 

„Z těchto téměř dětských kuřáků se pak stávají dospělí kuřáci. Tam je sice absolutní hodnota prevalence nižší, nicméně v této kategorii dalších věkových skupin kouří 15–24 cigaret denně,“ dodala.

Ministr Vojtěch je rád, že ve sněmovně neprošly nedávné snahy zmírnit protikuřácký zákon a povolit majitelům restaurací a barů zřizování stavebně oddělených kuřáren. „Kouř má tu vlastnost, že se velmi snadno šíří. Proto jsem odpůrcem zřizování kuřáren, protože nikdy není možné zajistit, aby se kouř nedostal do druhé, nekuřácké části,“ prohlásil.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu