Podnikatelé stárnou, ve věku nad 61 let je jich dokonce pětina

 Zprávy 
02. června 2018 04:14 / Jitka Jahodová
  0   0
Nejčastějším motivem toho, proč senioři uvažují o podnikání, jsou peníze Pixabay
Česká podnikatelská generace devadesátých let se dostává do důchodového věku. I kvůli tomu se do deseti let zdvojnásobí počet podnikatelů starších 61 let, uvádí výzkum společnosti Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Kromě toho každý pátý senior uvažuje o tom, že podnikat ještě začne. Nejčastějším motivem toho, proč senioři uvažují o podnikání, jsou peníze. Ale starší lidé v tom vidí i cestu, jak si udržet psychickou a fyzickou aktivitu. K dalším důvodům patří i chuť být nezávislý a společensky prospěšný, uvádí průzkum.

Příkladem podnikajícího seniora je čtyřiasedmdesátiletý Jiří Merlíček, který své mnohaleté zkušenosti z pitevny dnes využívá jako masér. „Na pitevně člověk jaksi vidí to lidské tělo z o něco více stran než masér, dál než jenom záda a kůži – taky co je pod tím – a začal jsem tomu tedy až po letech o něco víc rozumět.“ Jiří Merlíček si pak udělal roční kurz masérů ve zdravotnictví a dnes jako masér stále podniká.

Ve věku nad 61 let je dnes zhruba pětina osob samostatně výdělečně činných, tedy přibližně 200 tisíc lidí. Mluvím přitom jenom o aktivních podnikatelích.

A další srovnání přidává Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „V tomto roce vlastně poprvé bude více podnikatelů starší 61 let, než mladších 36 let, takže v současné době, pokud nezačneme něco dělat ve smyslu toho, abychom udrželi ještě tuto sílu v aktivním životě, tak odejdou z toho podnikatelského světa. To by znamenalo poměrně dost zásadní dopady do obslužnosti venkova.“

Například malé obchody na vesnicích provozují často právě starší lidé, dodává Havlíček. Podle něj by tak stát měl podnikání seniorům usnadnit. Konkrétně mluví Havlíček například o daňových úlevách. „Pokud tito lidé budou mít do určitého příjmu, třeba do půl milionu korun ročně, nulovou daň, nestane se vůbec nic, protože oni tak jako tak nic na dani z příjmu příliš nezaplatí, ale byl by poměrně velký dopad ve smyslu jejich obslužnosti, aktivit a současně pochopitelně i úspor ve státní kase, protože nebudou stát s čepicí v ruce a čekat na důchod.“

Pokud jde o obory podnikání, starší lidé mají zájem především o provozování menších obchodů, různých typů občerstvení a pohostinství, ale i o drobnou řemeslnou výrobu nebo o poradenství.

Podle výzkumu 82 procent malých a středních firem zaměstnává pracovníky starší 55 let. S ohledem na mzdy jsou tito lidé většinou spíše na podnikovém průměru, shodují se oslovené firmy. Nejvíce si na starších lidech zaměstnavatelé cení jejich zkušeností, spolehlivosti a loajality.

Naopak za slabší stránky považuji menší rychlost, vyšší nemocnost a menší schopnost pracovat s novějšími technologiemi. Jinak podniky se zájmem o zaměstnance ve věkové skupině nad 55 let od nich podle průzkumu očekávají plnou osmihodinovou pracovní dobu.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu