Hnutí ANO ztrácí podporu a voliči přechází k jiné straně

 Zprávy 
11. června 2018 04:26 / Jitka Jahodová
  1   12
Andrej Babiš při pietní vzpomínce k 76. výročí vyhlazení obce Lidice Facebook
Květnový volební model potvrzuje úbytek voličské přízně hnutí ANO. Zatímco ještě v únoru dosahovalo 33 procent, v květnu by získalo 27 procent. Stále však jasně vede s velkým náskokem před dalšími stranami. Celkem výrazně naopak v květnovém modelu posílila ODS, která získala o 4,5 % vyšší podporu než v podzimních volbách do sněmovny.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Volby by podle květnového modelu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27 procent. V posledních měřeních ale zaznamenává poměrně výrazný pokles voličské přízně. Zatímco od říjnových voleb až do února letošního roku podpora hnutí spíše narůstala, březnová data ukázala na zlom a ztrátu podílu podporovatelů. Oproti dubnu teď ANO ztratilo 3,5 procentního bodu a dostalo se pod výsledek loňských podzimních voleb.

„Zprávou číslo jedna je poměrně výrazný propad preferencí hnutí ANO. Jsou to tři procentní body od dubna, a dokonce šest procentních bodů od února, kdy byly preference v lokálním maximu. Podpora 27 procent je nejnižší za poslední dva roky,“ dodává analytik Kantar TNS Pavel Ranocha.

Za hnutím ANO se v květnovém volebním modelu umístila ODS, u níž je v posledních měřeních naopak patrný příliv podporovatelů. Občanští demokraté tak posilují jako druhá nejsilnější strana. Nyní už dosahují 16 procent, což je o 4,5 procentního bodu lepší výsledek, než jakého dosáhli naposledy ve sněmovních volbách.

„Když jsem pátral směrem do minulosti, kdy byli občanští demokraté na těchto číslech, tak jsem se musel vrátit až do let 2011–2012,“ doplňuje Pavel Ranocha. Podle výzkumu je patrné, že voliči v poslední době přechází od hnutí ANO právě k ODS, která ale čerpá také od TOP 09.

„Lidé často uváděli, že se snaží konsolidovat hlasy na pravici, a začínají v ODS vidět potenciálně rovnocenného partnera pro hnutí ANO. Nebo se vrací ke straně, kterou volili někdy dříve – uvádějí, že začínají mít důvěru ve stranu, která se v jejich očích očistila,“ tvrdí Ranocha. 

Třetí místo pak patří Pirátům, kteří by získali 14,5 procent a zůstali oproti poslednímu měření na svém. Na dalších místech je SPD s devíti procenty, komunisté se 7,5 procenta a ČSSD se sedmi procenty. Na pětiprocentní hranici se v květnu pohybovaly také STAN a TOP 09.

Hranici pěti procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by tak aktuálně překročilo osm politických stran a hnutí. Těsně pod touto hranicí by zůstala KDU-ČSL. Žádná další strana pak nedosahuje dvou procent.

Výzkum zpracovala agentura Kantar TNS pro Českou televizi.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu