Merkelová čelí kvůli migračnímu sporu obrovskému tlaku

 Zahraniční 
13. června 2018 04:44 / Jitka Jahodová
  1   4
Současný spor může mít dopady i na fungování nové vlády jako celku Shutterstock
Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) čelí velkému tlaku politiků sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), aby změnila svůj odmítavý postoj k vracení části uprchlíků přímo na hranicích spolkové republiky.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Podle některých pozorovatelů může mít její současný spor s ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) dopady i na fungování nové vlády jako celku. Tvrdý střet, který je za poslední léta v oblasti migrace již několikátým, se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, Švýcarsku nebo Norsku.

Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje. A výjimečná situace, kterou v září 2015 vyhlásil tehdejší ministr vnitra Thomas de Maiziére, v tomto ohledu v Německu panuje dodnes. Situaci navíc komplikují evropské azylové předpisy, které se od těch německých v některých bodech liší.

Změna německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Merkelová však zatím návrh Seehofera odmítá, kvůli čemuž ministr v pondělí nečekaně zrušil představení svého "migračního plánu", které chystal na dnešek.

Do sporu se už vložila řada politiků konzervativní unie CDU/CSU. Bavorský premiér Markus Söder se dnes jasně postavil za svého stranického šéfa Seehofera. „Jsme pevně přesvědčeni, že Německo musí jednat podle práva a zákona. Také v Německu je konečně čas na jasná pravidla," řekl. „Kdo říká, že se rok 2015 nesmí opakovat, musí teď jednat," podotkl v narážce na opakované prohlášení Merkelové. V roce 2015 do spolkové republiky přišlo rekordních 890 tisíc žadatelů o azyl.

Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření bývalý bavorský premiér z let 1993-2007 Edmund Stoiber, podle něhož rozhodnutí Merkelové z roku 2015 umožnit všem uprchlíkům řízení o azylu v Německu zemi zcela přetížilo. „Vláda práva to skutečně nebyla," nechal se slyšet.

Za tvrdými slovy politiků CSU se podle odborníků skrývá i to, že bavorskou stranu na podzim čekají zemské volby, v nichž bude o přízeň voličů bojovat i s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), a proto se snaží působit v otázce migrace tvrdě a důsledně.

Postoji Merkelové ale nerozumí ani někteří politici její křesťanské demokracie, včetně saského ministerského předsedy Michaela Kretschmera, který se za Seehofera otevřeně postavil. Další ji sice podporují, apelují ale na rychlé urovnání sporu, který by jinak mohl přerůst ve vážnější vládní problémy.

Kancléřka svůj současný postoj zdůvodňuje především nutností hledat nikoliv národní, ale celoevropská řešení, a také předností evropského práva před tím německým. Podle řady pozorovatelů vracení běženců na hranicích odmítá také proto, že to je jeden z posledních bodů její původně otevřené migrační politiky, který dodnes Německo uplatňuje. Ve většině ostatních oblastí se jeho migrační politika výrazně zpřísnila.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

V 50. letech připravil stát Čechoslováky o úspory. Tam, kde se vzbouřili, tvrdě zasáhl

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu