Jako v Kocourkově: Zeman tvrdí, že premiér Pocheho nenavrhl, Babiš říká něco jiného

Zemanova slova opět vyvolala vášně
 Zprávy 
25. června 2018 04:28 / Shutterstock
  1   1
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že Andrej Babiš (ANO) do funkce ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD) nenavrhl. Podle Babiše je ale všechno jinak - kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD hodlá prý prezidentovi navrhnout až v pondělí 25. června. A to i s Pochem.
Nejnovější

Kam se zachráněnými 450 migranty? Babiš i Hamáček mají jasno

Zeman Pocheho odmítá zejména kvůli jeho postojům k migraci. „Bylo by dobře, kdyby ministrem zahraničí byl člověk zastávající postoj České republiky a ne prezidenta Macrona,“ řekl mimo jiné Zeman k tomu, proč odmítá jmenovat Pocheho šéfem diplomacie. Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyslovil pro finanční sankce vůči zemím Evropské unie, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl.

Zeman poskytl pro Blesk.cz rozhovor, ve kterém se zmínil, že Babiš Pocheho nenavrhl, kolonka v seznamu vládních adeptů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničí prázdná. Babiš ale uvedl, že se jednalo o neformální informace o nominacích. Předseda ČSSD Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

„Oficiální nominaci vlády pošlu v pondělí, podle toho, jak se domluvil pan prezident s panem Hamáčkem. V nominaci bude pan Poche, tak jsem byl informován,“ uvedl Babiš.

Hamáček v televizi opět nevyloučil, že pokud Zeman Pocheho nejmenuje, mohl by diplomacii dočasně řídit sám. Kandidáta na ministra ovšem změnit nehodlá. „Pokud by prezident odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, byl bych pověřen dočasným vedením resortu já, a budeme dál jednat. Tato země potřebuje funkční vládu,“ napsal Hamáček na Twitteru.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se před časem ostře vymezili i komunisté. KSČM by měla menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat.

Novou vládu Andreje Babiše chce prezident Miloš Zeman jmenovat v úterý či ve středu.

pop | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Nejenom voní, ale i chutnají. Dopřejte si k obědu šeřík nebo sedmikrásku

Dům a zahrada

Když vás omrzí zavařování, zkuste fermentaci ovoce

1. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

2. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

3. Moderátorku Sandru Parmovou okradli

4. Takhle to Nikol Moravcové slušelo po rozlučce se svobodou

5. Simona Krainová musela zrušit dovolenou