Jako v Kocourkově: Zeman tvrdí, že premiér Pocheho nenavrhl, Babiš říká něco jiného

 Zprávy 
25. června 2018 04:28 / Marie Popelková
  1   1
Zemanova slova opět vyvolala vášně Shutterstock
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že Andrej Babiš (ANO) do funkce ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD) nenavrhl. Podle Babiše je ale všechno jinak - kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD hodlá prý prezidentovi navrhnout až v pondělí 25. června. A to i s Pochem.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Zeman Pocheho odmítá zejména kvůli jeho postojům k migraci. „Bylo by dobře, kdyby ministrem zahraničí byl člověk zastávající postoj České republiky a ne prezidenta Macrona,“ řekl mimo jiné Zeman k tomu, proč odmítá jmenovat Pocheho šéfem diplomacie. Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyslovil pro finanční sankce vůči zemím Evropské unie, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl.

Zeman poskytl pro Blesk.cz rozhovor, ve kterém se zmínil, že Babiš Pocheho nenavrhl, kolonka v seznamu vládních adeptů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničí prázdná. Babiš ale uvedl, že se jednalo o neformální informace o nominacích. Předseda ČSSD Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

„Oficiální nominaci vlády pošlu v pondělí, podle toho, jak se domluvil pan prezident s panem Hamáčkem. V nominaci bude pan Poche, tak jsem byl informován,“ uvedl Babiš.

Hamáček v televizi opět nevyloučil, že pokud Zeman Pocheho nejmenuje, mohl by diplomacii dočasně řídit sám. Kandidáta na ministra ovšem změnit nehodlá. „Pokud by prezident odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, byl bych pověřen dočasným vedením resortu já, a budeme dál jednat. Tato země potřebuje funkční vládu,“ napsal Hamáček na Twitteru.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se před časem ostře vymezili i komunisté. KSČM by měla menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat.

Novou vládu Andreje Babiše chce prezident Miloš Zeman jmenovat v úterý či ve středu.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Marta Kubišová znovu ve studiu nazpívala svůj největší hit!

Styl

Trápí vás kašel, rýma nebo horečka? Zkuste rady našich babiček

Dům a zahrada

Kočka a kočičí kokain? Neděste se a klidně jí ho dopřejte, odvykačku potřebovat nebude

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu