Německá škola koupila svým žačkám burkiny. Vyvolalo to poprask

 Zahraniční 
27. června 2018 04:07 / Marie Popelková
  9   6
Burkiny vyvolaly v Německu velký spor Shutterstock
O pořádný poprask se postaralo gymnázium ve městě Herne v Severním Porýní-Vestfálsku. Rozhodlo se svým muslimským žačkám zakoupit burkiny, aby se mohly účastnit školních lekcí plavání. Bez nich se dívky odmítaly lekcí zúčastnit. V německé vládě tento krok rozvířil vášnivou debatu.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Celkem škola zakoupila 20 kusů burkin v hodnotě 400 eur. Peníze na nákup islámských plavek získala ze sponzorských darů, píší německé Westdeutsche Allgemeine Zeitung. „Důvod pro koupení burkin je ten, že bez nich by se muslimské dívky lekcí neúčastnily. Chci, aby se každý naučil plavat a vytvářím pro to správné podmínky. Nyní už nemá nikdo výmluvu, aby se lekcí plavání neúčastnil,” prohlásil ředitel školy Volker Gößling. Podle něj jsou lekce plavání součástí integrace a německé kultury.

Celkem 15 žaček se tak díky plavkám pokrývajícím celé tělo může už plaveckých lekcí účastnit. Jenže rozhodnutí školy vyvolalo mezi německými konzervativními zákonodárci poměrně bouřlivé reakce.

Ministryně pro rodinu Franziska Giffey si myslí, že by mělo být muslimským žákyním a studentkám v tamních školách dovoleno plavat ve školních bazénech ve speciálních úborech. Sociálnědemokratická politička podle stanice Deutsche Welle argumentuje tím, že se tak do sportovních aktivit zapojí i dívky, které by jinak zůstaly stranou - aniž ovšem vysvětlila, jak běžné je, že se mladé muslimky z plaveckých hodin omlouvají.

S postojem školy naopak nesouhlasí ministryně zemědělství Julia Klöckner, místopředsedkyně konzervativní CDU. Ta uvedla, že škola svým krokem v podstatě vyjádřila porozumění nad diskriminací žen. Přitom právě ve škole by se dle jejího názoru měly děti učit opaku. Náměstek ministra pro integraci vlády v Severním Porýní-Vestfálsku pak postup zmíněné školy odmítá jako nepochopení tolerance a nesprávný signál.

Ministryně pro rodinu Franziska Giffey je ale i přes kritiku přesvědčena, že šlo ze strany školy o opodstatněný krok. „Nejdůležitější je přínos pro děti a díky rozhodnutí školy se každé může učit plavat,“ řekla Giffey. Vedení školy, která nákupem burkin muslimským studentkám ustoupila, na svou obhajobu také říká, že zatím šlo jen o několik případů a že oblečení a vybavení pořizovala i dalším studentům pro jiné příležitosti.

Do bouřlivé debaty se vložila i známá liberální imámka Seyran Ateş. Podle ní burkiny nejsou přijatelné a omluvitelné nikdy, ani potřebou naučit děti plavat. Je přesvědčena, že ministryně by měla být v tomto ohledu tvrdší a dívky by měly mít normální plavky.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Cítíte se v zimě unavení a bez energie? Existují způsoby, jak to změnit

Dům a zahrada

Důvody, proč je leden nejlepší měsíc pro designové změny ve vašem domě

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu