Nově jmenovaná vláda má za sebou první jednání. Komunisté s podporou stále váhají

 Zprávy 
28. června 2018 04:40 / Marie Popelková
  0   2
Nová vláda A. Babiše po jmenování na Pražském hradě Úřad vlády ČR
Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě členy nové vlády. Po jmenování se nový kabinet premiéra Andreje Babiše odebral do Strakovy akademie ke svému prvnímu jednání.
Nejnovější

Průzkum: Se svým příjmem vychází více než polovina českých domácností

Členové nové vlády složili v Trůnním sále slib a obdrželi od prezidenta republiky Miloše Zemana jmenovací dekret.

„Slibuji vám a především všem občanům, že naše vláda bude především bojovat za bezpečnost našich lidí, a to nejen u nás, ale především budeme bojovat proti ilegální migraci, budeme bojovat za naše zájmy v Evropě. Naše vláda bude bojovat proti korupci, proti plýtvání, proti byrokracii. Chceme mít efektivní stát. Naše vláda udělá vše proto, aby naši lidé měli lepší život. Potenciál našeho národa, naší země, je obrovský a my máme na to, abychom se vrátili na špičku Evropy. Tam, kde jsme byli za Masaryka,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Vedle ministrů za hnutí ANO v nové vládě figurují ministři z řad ČSSD. Stalo se tak osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve Sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu.

Opozice kritizuje personální složení vlády, především to, že v ní chybí ministr zahraničí. Prezident Miloš Zeman kvůli svým výhradám nejmenoval šéfem diplomacie Miroslava Pocheho (ČSSD), ale řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. ODS podle jejího předsedy Petra Fialy nesouhlasí se složením, programem ani způsobem vzniku kabinetu Andreje Babiše (ANO).

Představitelé stran mají výhrady také k tomu, že kabinet, který se má opírat o podporu komunistů, byl jmenován v Den památky obětí komunistického režimu. Podle Babiše však nešlo o zlý úmysl, pouze souhru termínů. "Mne to určitě mrzí, je třeba odsoudit, co se stalo v minulosti, ale souvislost tam nevidím," konstatoval.

Andrej Babiš také odsoudil kritiku opozice kvůli spolupráci menšinové vlády s KSČM. Zdůraznil, že se pokoušel dohodnout s ODS, která ale spolupráci odmítla. "Má plno keců ta opozice," uvedl s tím, že opoziční poslanci ještě mají možnost kabinet podpořit při hlasování o důvěře, které je naplánováno na 11. července.

Zda považuje za protiústavní, že prezident nejmenoval jeho nominanta na ministra zahraničí, se Babiš nevyjádřil. Podle Hamáčka, který vedle vedení dvou resortů získal i pozici prvního místopředsedy vlády, spor s Hradem bude vláda řešit, počítá, že dohodu naleznou v řádu měsíců.

Seznam ministryň a ministrů nové vlády:

Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí
Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra, pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí
Lubomír Metnar (ANO), ministr obrany
Alena Schillerová (ANO), ministryně financí
Marta Nováková (ANO), ministryně průmyslu a obchodu
Taťána Malá (ANO), ministryně spravedlnosti
Petr Krčál (ČSSD), ministr práce a sociálních věcí
Dan Ťok (ANO), ministr dopravy
Miroslav Toman (ČSSD), ministr zemědělství
Adam Vojtěch (ANO), ministr zdravotnictví
Robert Plaga (ANO), ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Klára Dostálová (ANO), ministryně pro místní rozvoj
Antonín Staněk (ČSSD), ministr kultury

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Omládly během hodiny! Bendová, Krainová a Svoboda podstoupily exluzivní kúru

Styl

Chcete zhubnout? Zkuste potraviny, které ničí tuky na počkání

Dům a zahrada

Máte rádi přírodu a vůni dřeva? Zkuste naše tipy

Zavřít reklamu